Kopalnia Konin zbuduje wodociąg zasilający jeziora Pojezierza Gnieźnieńskiego. Inwestycja, która może zakończyć się w listopadzie tego roku, zapobiegnie obniżaniu się poziomu wód - napisał portal Gazeta Pomorskiej.
Od lat mieszkańcy Pojezierza Gnieźnieńskiego skarżą się na radykalne obniżanie się poziomu wód w okolicznych jeziorach. Praktycznie co roku wydłużają się plaże, na których kończą się pomosty kiedyś prowadzące do wody. Jako przyczynę tego zjawiska ekolodzy i samorządowcy wskazywali m.in. sąsiedztwo odkrywek Kopalni Węgla Brunatnego Konin w Kleczewie.
Kopalnia zdecydowanie odpierała ataki i twierdziła, że winny jest klimat: suche lata, brak opadów i zjawisko stepowienia Kujaw. Ale trzy lata temu zostało zawarte porozumienie w sprawie budowy rurociągu, który będzie tłoczył wodę wypompowywaną ciągle z odkrywek do jezior - relacjonuje pomorska.pl
Kopalnia w połowie sfinansuje budowę rurociągu, 40 proc. pieniędzy wyłoży poznański Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, a resztę samorządy. Woda będzie tłoczona do jezior Budzisławskiego i Wilczyńskiego tylko od listopada do kwietnia, bo w cieplejsze miesiące zimna woda z odkrywki mogłaby zaszkodzić rzadkim roślinom - ramienicom, które tworzą podwodne łąki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.