Wtorek (15 września) czyli drugi dzień III Polskiego Kongresu Górniczego, organizowanego przez Politechnikę Wrocławską od rana wypełniły liczne sesje tematyczne, podczas których paneliści dzielili się wiedzą z rozmaitych dziedzin związanych z praktycznie wszystkimi odmianami górnictwa.
Rzadko zdarza się, żeby w jednym miejscu dało się wysłuchać referatów o planach budowy kopalni węgla kamiennego, potrzebie reindustrializacji czy np. eksploatacji konkrecji polimetalicznych z dna Pacyfiku. Wrocław jest jednak od początku tygodnia takim właśnie miejscem, co wielu uczestników Kongresu uważa za wielki plus.
Sekretarz generalny Światowego Kongresu Górniczego prof. Józef Dubiński zauważył w rozmowie z portalem górniczym nettg.pl, że tematy są "wyważone tak by pokazać, że Polska jest i będzie krajem górniczym".
- Gdybyśmy organizowali taki kongres w Katowicach to pewnie dużo więcej tematów dotyczyłoby węgla kamiennego. Jesteśmy jednak we Wrocławiu, w stolicy Dolnego Śląska, gdzie obok jest np. KGHM i myślę, że Kongres wyczerpał tematykę. Ważne jest bowiem bezpieczeństwo, wpływ na środowisko, ekonomika, nowe technologie i myślę, że trzeba być z Kongresu zadowolonym - podsumował.
- O polskim górnictwie najczęściej mówi się przez pryzmat górnictwa węgla kamiennego. Natomiast składa się ono przecież z szeregu innych gałęzi, które - jak się okazuje - mają się całkiem nieźle - zaznaczył z kolei prof. dr hab. inż. Wojciech Ciężkowski, dziekan Wydziału Geoinżynierii Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej oraz przewodniczący Komitetu Organizacyjnego i Naukowego III PKG.
III Polski Kongres Górniczy potrwa do środy (16 września). W tym samym dniu w Lubinie rozpocznie się Międzynarodowy Kongres Górnictwa Rud Miedzi. Patronat medialny nad obydwoma wydarzeniami sprawują portal górniczy nettg.pl i Trybuna Górnicza.
W galerii: III Polski Kongres Górniczy. Wrocław, 14-15 września 2015 r. (zdjęcia: Bartłomiej Szopa, Krystian Krawczyk - portal górniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.