- Bez konwencjonalnej energetyki Polska i Europa - mówiąc potocznie - leży! - przekonywał podczas sesji plenarnej III Polskiego Kongresu Górniczego we Wrocławiu, w poniedziałek (14 września) prof. Zbigniew Kasztelewicz, kierownik Katedry Górnictwa Odkrywkowego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Wygłosił on referat "Strategiczne uwarunkowania rozwoju branży węgla brunatnego w Polsce", przygotowany wspólnie z prof. Antonim Tajdusiem, prof. Piotrem Czają, prof. Markiem Całą oraz dr. Maciejem Zajączkowskim.
Opracowanie, oprócz szeregu dokładnych danych liczbowych, przybliżających sytuację branży węgla brunatnego obfitowało w szereg wniosków, niezwykle trafnych uwag i pomysłów dotyczących kondycji całej konwencjonalnej energetyki w naszym kraju oraz w Unii Europejskiej.
- Polska jako nieliczny kraj na świecie ma wszystkie atuty dla dalszego wydobywania węgla w XXI w. Polskie górnictwo jest światową specjalnością - stwierdził prof. Kasztelewicz.
W jego opinii realizowanie unijnej polityki klimatycznej, nastawionej na redukcję CO2 jest sprzeczne z interesami naszego kraju. - Unia Europejska chce zbawiać świat, a emituje jedynie 10 proc. światowego CO2 - podkreślił.
Zaznaczył, że "polityka klimatyczna Unii jest zdominowana przez ekologię i biznes ekologiczny". - Ja to mówię mocno. 200 mld Euro to jest przerób w niemieckich fabrykach ekologicznych. To jest ok. 40-50 mld zysku i oni nie popuszczą - dodał.
W przedstawionym przez prof. Kasztelewicza opracowaniu znalazły się pakiety propozycji, których realizacja może uratować polską energetykę (ze względu na temat przewodni prezentacji, głównie tę opartą na węglu brunatnym), a co za tym idzie polską gospodarkę. Pakiet pierwszy zawiera: podjęcie skoordynowanych działań ośrodków górniczo-energetycznych dla obrony węgla w Polsce i Europie; walkę z polityką unijnej dekarbonizacji oraz wyjaśnienie społeczeństwu i rządzącym w Polsce jakie będą ekonomiczne konsekwencje wdrażania polityki klimatyczno-energetycznej UE; oraz rzetelną informację o zasobach surowców energetycznych i bezpieczeństwie energetycznym kraju.
Pakiet drugi proponuje: zmianę polityki gospodarczej w odniesieniu do branży węglowej, a szczególnie do węgla brunatnego; opracowanie nowej Polityki Energetycznej Polski do 2050 r.; oraz opracowanie nowej Polityki Surowcowej Polski do 2050 r., a w tym ustawowe zabezpieczenie złóż przez zabudową powierzchniową.
Pakiet trzeci proponuje: przyspieszenie prac nad czystymi technologiami węglowymi dla przetwarzania węgla brunatnego na paliwo bardziej efektywne i przyjazne środowisku naturalnemu.
- Chcąc uratować polskie górnictwo musimy budować coraz sprawniejsze elektrownie - podkreślił prof. Kasztelewicz.
W trzecim pakiecie zaproponowano też: unikanie błędów w działalności górniczej na płaszczyźnie lokalno-samorządowej; dialog społeczny w zakresie "blasków i cieni" działalności branży węgla brunatnego; oraz wsparcie władzy wykonawczej na szczeblu lokalnym, wojewódzkim i krajowym dla rozwoju górnictwa węgla brunatnego.
- Dla dalszego rozwoju gospodarczego kraju, należy dołożyć wszelkich starań aby uzyskać konsensus polityczny i akceptację Unii Europejskiej na nową polską doktrynę energetyczną na następne dekady XXI w. - zaznaczył prof. Kasztelewicz, który w podsumowaniu swojego wystąpienia zaproponował następujące brzmienie owej doktryny:
"Polska energetyka opiera się na węglu, z elektrowniami o wysokiej sprawności, z wykorzystaniem czystych technologii węglowych, z uzupełnieniem o ekonomiczną energię odnawialną, z zasadą, że w pierwszej kolejności winny być wykorzystywane krajowe zasoby surowców energetycznych, a w drugiej kolejności paliwa i technologie z importu".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.