Urządzenia stacjonarne, w tym kruszarki udarowe i przenośniki taśmowe, odgrywają kluczową rolę w kopalniach. Działanie pyłów, skrajnych temperatur oraz dużych obciążeń powoduje, że smarowanie tych kosztownych systemów potrafi być wyzwaniem. Odpowiedzią są wysokiej jakości środki smarne, które mogą odegrać kluczową rolę w zapewnieniu ochrony i efektywności stacjonarnych urządzeń górniczych, nie dopuszczając do strat finansowych.
W ostatnich latach nastąpił istotny postęp w technologii środków smarnych - zwłaszcza w przypadku produktów w pełni syntetycznych. Dotyczy on wydłużenia okresu eksploatacji urządzeń, okresów między wymianami oleju oraz poprawy ogólnej efektywności energetycznej. Poza poprawą produktywności, nowoczesne środki smarne mogą również pomóc w zwiększeniu poziomu bezpieczeństwa. Podczas każdej czynności serwisowej,personel techniczny jest narażony na podwyższone ryzyko. Rośnie także zagrożenie wystąpienia wycieku. Zatem, im dłużej urządzenie może pracować bez obsługi, tym lepiej z punktu widzenia bezpieczeństwa.
Przykładem syntetycznego środka smarnego, który pomaga zwiększyć produktywność bez uszczerbku dla ochrony i niezawodności urządzeń jest olej przekładniowy Mobil SHC™ Gear. Poza lepszą ochroną w trudnych warunkach eksploatacyjnych, w statystycznie potwierdzonych badaniach laboratoryjnych i próbach terenowych płyny przekładniowe Mobil SHC Gear wykazały oszczędności energii sięgające 3,6 procent w porównaniu z olejami konwencjonalnymi. To pokazuje, jakie oszczędności można uzyskać inwestując w nowoczesny i wysokiej jakości produkt smarny.
Bezpieczne wydłużenie okresów między wymianami oleju
Zakład górniczy z Peru jest przykładem kopalni, która osiągnęła korzyści dzięki wprowadzeniu środków smarnych wysokiej jakości. W kopalni pracuje młyn półautogeniczny do mielenia rudy złota Metso 32x34, wykorzystujący standardowy olej mineralny, wymieniany raz do roku. Kierownictwo kopalni poprosiło ExxonMobil o przygotowanie rekomendacji środka smarnego, który umożliwiłby bezpieczne wydłużenie okresu między wymianami do ponad roku. Po przeprowadzeniu analiz, specjaliści ExxonMobil zaproponowali kopalni przejście z konwencjonalnego oleju mineralnego na w pełni syntetyczny olej do smarowania łożysk Mobil SHC 630.
W połączeniu z praktykami ExxonMobil w zakresie obsługi technicznej i okresowymi analizami oleju, Mobil SHC 630 pozwolił kopalni wydłużyć okres między wymianami oleju w młynie z jednego roku do trzech lat, bez żadnych stwierdzonych problemów. Poprzez trzykrotne wydłużenie okresu między wymianami, kopalnia odnotowała zmniejszenie zużycia oleju, obniżenie kosztów pracy, zwiększenie dyspozycyjności zakładu oraz oszczędność zasobów energetycznych, szacowane na łączną kwotę 1 112 000 USD za okres ostatnich trzech lat.
Poza młynami, kluczową rolę w kopalniach odgrywają przenośniki taśmowe, a ich dyspozycyjność i niezawodne działanie mają decydujący wpływ na zdolność kopalń do realizacji celów produkcyjnych. Po wprowadzeniu oleju przekładniowego Mobil SHC 632™ w jednej z południowoamerykańskich kopalń, nastąpiła znaczna poprawa produktywności żurawi linowłókowych oraz systemu przenośników taśmowych o długości 32 km. Zgodnie z rekomendacjami ExxonMobil, w około 120 przekładniach głównych na terenie kopalni zastosowano olej Mobil SHC 632. Od tamtego czasu wydłużono okresy między wymianami oleju o ponad 500% w porównaniu z poprzednim olejem mineralnym, co przyniosło oszczędności rzędu 200 000 USD.
Więcej informacji o środkach smarnych Mobil oraz usługach ExxonMobil dla przemysłu na stronach www.mobil.pl i www.mobilindustrial.com.
* Efektywność energetyczna odnosi się wyłącznie do efektywności działania olejów w porównaniu z konwencjonalnymi (mineralnymi) olejami o tej samej klasie lepkości, stosowanymi w przekładniach. Zastosowana technologia umożliwia wzrost efektywności do 3,6% w porównaniu z wartościami w ramach testów przeprowadzonych w przekładni ślimakowej w kontrolowanych warunkach. Efekty oszczędności energii będą różnić się w zależności od warunków eksploatacji i zastosowania produktu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.