Amerykańskie giełdy rozpoczęły tydzień od niedużych wzrostów. W centrum uwagi znalazły się mieszane dane makro z gospodarki USA. Inwestorzy przyglądają się również rynkowi ropy naftowej po tym jak ceny ropy WTI spadły w trakcie sesji do najniższych poziomów od ponad sześciu lat.
Na zamknięciu w poniedziełek (17sierpnia) Dow Jones Industrial wzrósł o 0,30 proc. i wyniósł 17.545,18 pkt.
S&P 500 zyskał 0,52 proc. i wyniósł 2.102,44 pkt.
Nasdaq Comp. wzrósł o 0,86 proc. i wyniósł 5.091,70 pkt.
Dużo słabszy od oczekiwań okazał się odczyt indeksu aktywności wytwórczej w stanie Nowy Jork. Indeks spadł w sierpniu do minus 14,92 pkt. z plus 3,86 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie plus 4,5 pkt. Sierpniowy odczyt jest najsłabszym wskazaniem tego indeksu od 2009 roku.
Lepszy wydźwięk miały natomiast dane z rynku nieruchomości w USA. Indeks nastrojów wśród amerykańskich firm budowlanych przygotowany przez National Association of Home Builders (NAHB) wzrósł w sierpniu do najwyższego poziomu od prawie dziesięciu lat i wyniósł zgodnie z oczekiwaniami 61 pkt. Miesiąc wcześniej wskaźnik był na poziomie 60 pkt.
W centrum uwagi rynków znalazły się notowania ropy naftowej. Cena ropy WTI spadła w trakcie sesji do ok. 42 dolarów za baryłkę, co jest jej najniższym poziomem od ponad sześciu lat.
Do wyprzedaży surowca przyczyniły się na początku tygodnia słabe dane makro z Japonii, które wskazały wyraźny spadek PKB w tym kraju w drugim kwartale. Japonia jest trzecim największym konsumentem ropy naftowej na świecie.
Produkt Krajowy Brutto Japonii spadł w drugim kwartale o 1,6 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk. W pierwszym kwartale japoński PKB wzrósł o 4,5 proc.
W tym tygodniu najważniejszym wydarzeniem z punktu widzenia amerykańskiego rynku będzie raport z lipcowego posiedzenia FED, który rynek pozna w środę. Może on dostarczyć informacji na temat terminu podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.