Krajowa Izba Gospodarcza wystosowała list otwarty do polityków, w którym przedstawia swoje obawy o koszty gospodarcze i społeczne związane z przyjęciem pakietu klimatyczno-energetycznego na lata 2020-2030.
"Jeśli do tej pory dominowały obawy o zwiększenie cen energii elektrycznej, to rodzi dziś zagrożenie jej dostaw z powodu zaostrzenia norm środowiskowych" - podkreśla KIG, który zauważa, że koszty wynikające z obciążeń emisyjnych dotyczą już, i dotyczyć będą, nie tylko elektroenergetyki, ale również ciepłownictwa systemowego.
"Formuła administrowania rynkiem uprawnień do emisji, zmierza do istotnego podwyższenie cen, co oznaczać może w przyszłości ponad dwukrotnie wyższe ceny energii i ciepła dla gospodarki oraz odbiorców komunalnych" - zauważa Izba.
KIG apeluje, aby rządzący przyjęli ponad podziałami politycznymi doktrynę górniczo-energetyczną opartą w pierwszej kolejności o krajowe zasoby nośników energii w powiązaniu z energetyką odnawialną. Izba podkreśla, by na konferencji klimatycznej w Paryżu to stanowisko było prezentowane przez przedstawicieli Polski.
KIG przedstawia także kluczowe pytania, na które konieczne jest udzielenie odpowiedzi.
• Jak w zbiorze działań dla realizacji Pakietu Klimatyczno-Energetycznego oraz wynikających z niego skutków na długi czas ubezpieczyć gospodarkę przed utratą konkurencji istotnej jej części, uniknąć groźby zmniejszenia tempa wzrostu gospodarczego i zagrożeń ubóstwem energetycznym części społeczeństwa?
• Jak zapewnić ciągłość dostaw energii, w tym ciepła systemowego, wobec ubytków znaczącej części najstarszej generacji oraz utrzymanie bezpieczeństwa energetycznego Polski z zasobów własnych, ważąc zarówno potrzebę inwestycji w nowoczesną, wysokosprawną generację z paliw stałych, szczególne z wykorzystaniem Kogeneracji, jak i potrzebę wsparcia rozwoju odnawialnych źródeł energii?
• Jak zredukować ryzyka inwestycyjne w odtworzeniu ubytków mocy na miarę potrzeb zrównoważonego rozwoju elektroenergetyki i potrzeb krajowego systemu energetycznego z ubezpieczeniem generacji z niestabilnej produkcji źródeł odnawialnych?
• Jak wdrożyć model kooperacji górnictwa i energetyki, aby mogły stabilnie realizować strategię rozwoju bez zapaści i doraźnych koncepcji wzajemnych zaangażowań kapitałowych?
Pod listem podpisali się przewodniczący rady Krajowej Izby Gospodarczej Andrzej Steinhoff i prezes Izby Andrzej Arendarski.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.