Samorządy określą, jakim paliwem będzie można palić w piecach i wyznaczą standardy techniczne dla kotłów - zakłada tzw. ustawa antysmogowa uchwalona w środę (5 sierpnia) wieczorem przez Sejm. Ustawa jest potrzebna, bo Polska od lat ma najbardziej w UE zanieczyszczone powietrze.
Za uchwaleniem noweli opowiedziało się 285 posłów, 145 było przeciwnych, a 3 wstrzymało się od głosu.
Nowelizacja Prawa ochrony środowiska ma sprecyzować obecne przepisy tak, by sejmiki wojewódzkie za pomocą uchwał mogły określać rodzaj i jakość paliw stałych dopuszczonych do stosowania i parametry techniczne lub parametry emisji urządzeń do spalania. Sejmiki będą mogły uchwalić zakaz stosowania określonych instalacji, w których następuje spalanie. Uchwała będzie musiała jednak określić np. granice obszaru objętego ograniczeniami. Poza tymi wymogami uchwała będzie mogła też określić czas obowiązywania ograniczeń w ciągu roku. Samorządy będą mogły wskazać rodzaje podmiotów bądź instalacji, które będą wyłączone z ograniczeń lub zakazów.
Na konieczność walki z zanieczyszczeniami wskazywała Najwyższa Izba Kontroli, która wskazywała w raporcie, że Polska od lat ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w UE.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Ale nas nie stać na nic innego
45.000 trupów w Polsce z powodu smogu co rok, bo dobry węgiel idzie na eksport a miały, floty, muły do pieców. Zakazać sprzedaży tych pseudo eko groszków. To przesiany miał.