Przejście pracowników Kompanii Węglowej (KW) do tworzonej tzw. Nowej Kompanii Węglowej, w pierwszym okresie nie będzie wiązało się z żadnymi zmianami w dotychczasowych stosunkach pracy - zapewnił w środę (5 sierpnia) w Sejmie wiceminister skarbu Wojciech Chmielewski.
Zaznaczył, że nowe ustalenia w tym zakresie będą negocjowane w trakcie prac nad zakładowym układem zbiorowym dla Nowej KW, a żadne zmiany nie zostaną wprowadzone bez udziału pracowników.
Wiceminister Chmielewski odpowiadał w Sejmie na pytania posłów PO Krzysztofa Gadowskiego i Jacka Brzezinki, związane z przejściem pracowników KW do Nowej KW. Powstanie tej spółki jest elementem planu naprawczego dla przynoszącej olbrzymie straty KW.
Zaczątkiem Nowej KW jest spółka Węglokoks Rybnicki Okręg Wydobywczy. KW podpisała już z nią umowę przedwstępną ws. sprzedaży tzw. czterech zorganizowanych części kopalń KW:
• Rydułtowy-Anna,
• Marcel,
• Jankowice i
• Chwałowice.
Nowa KW ma powstać do końca sierpnia. Spółka ostatecznie zostanie utworzona na bazie
• 11 kopalń znajdujących się dotychczas w strukturach KW i
• 4 innych zakładów spółki.
Wiceminister Chmielewski podkreślił, że kwestia zmiany pracodawcy przez osoby zatrudnione obecnie w kopalniach KW w niedługiej perspektywie powstania Nowej KW jest niezwykle istotna dla powodzenia restrukturyzacji.
- Pracownicy nie powinni obawiać się jej skutków, żadne działania dotyczące organizacji pracy, czy też zasad wynagradzania nie mogą się odbyć bez ich udziału. Przejrzyste działania w tej sferze są w naszej ocenie niezbędnym warunkiem skutecznego przeprowadzenia procesu restrukturyzacji kopalń - podkreślił.
Zaznaczył, że naprawa może zostać bezpiecznie zakończona tylko przy zaangażowaniu załóg górniczych. Podkreślił też, że pewność zatrudnienia i wynagradzania jest podstawą funkcjonowania górniczych rodzin.
- W ocenie MSP, zarządy spółek, zarówno obecnej KW, jak i Węglokoks ROW, czyli tzw. Nowej Kompanii Węglowej, zapewniają takie warunki - wskazał.
Wiceminister zapewnił, że wszystkie działania restrukturyzacyjne prowadzone są z udziałem strony społecznej. Przypomniał, że zgodnie ze styczniowym porozumieniem pomiędzy rządem a związkami zawodowymi, w lipcu zarządy KW i Węglokoksu ROW podpisały porozumienie z zakładowymi organizacjami związkowymi.
Potwierdza ono - wskazał Chmielewski - że do czasu zawarcia w Węglokoks ROW zakładowego układu zbiorowego pracy, jednak nie dłużej niż przez okres jednego roku od dnia przejścia kopalni i zakładów KW do Nowek KW, dla pracowników przejętych z KW będą stosowane postanowienia obowiązujących dotychczas w KW porozumień zbiorowych.
- W związku z tym przejście pracowników KW do spółki Węglokoks ROW, czyli przyszłej Nowej KW nie wywoła zmian w dotychczasowych stosunkach pracy. Nowe ustalenia w tym zakresie będą negocjowane w trakcie prac nad zakładowym układem zbiorowym dla nowej spółki - powiedział wiceminister Chmielewski.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Ktoś nas tu chyba robi w ci...la!! Bo jak piszą:zaczątkiem Nowej KW ma być spółka Węglokoks ROW z którą KW podpisała JUŻ umowę przedstępną"czyli tak naprawdę to jeszcze nie sprzedała. A jak czytamy dalej:"Nowa KW ma powstać do końca sierpnia" Przypominam dzisiaj mamy 9 sierpnia !!!
jo sie pytom kiedy zacznymy zarabiac, bo jak na razie zarobiomy mynij niz 8 lot tymu a maslo kosztowalo kiedy 1,69 a teraz 3,45 to jedyn z wielu produktow pytom kiedy podwyzkiiii
uwazasz, ze rzad utworzony przez PiS (Polecieli i Spadli) bedzie odpowiedzialny?! wole nawet nie probowac myslec co te oszolomy zrobia z tym krajem.
Dobrze ze ta spaprana wladza juz odchodzi i powstawaniem nk bedzie sie juz zajmowac niwy odpowiedzialny rzad