W piątek (31 lipca) w Mikołowie miało miejsce oficjalna prezentacja nowej części Śląskiego Ogrodu Botanicznego. W jej czasie podsumowano także realizacje projektu, który rozpoczął się w styczniu 2012 r. Ogród będzie można podziwiać od 1 sierpnia. Dla zwiedzających będzie on dostępny w weekendy od godz. 9-17.
Gości przybyłych na uroczystość przywitał Paweł Kojs, dyrektor Śląskiego Ogrodu Botanicznego.
- Serdecznie witam wszystkich państwa, którzy zechcieliście przyjść na otwarcie ogrodu botanicznego. Jest to jednocześnie podsumowanie dużego projektu, który zakończył się w zeszłym roku. Będziecie mieli okazje państwo się przekonać, że jednym z powodów, dla których nie zdecydowaliśmy się otworzyć tego ogrodu wcześniej jest to, że potrzeba jeszcze trochę czasu, by to co zobaczymy można było nazwać właśnie ogrodem. Jednak ciekawość ludzka jest ogromna i wiele osób mówiło, że mimo wszystko chce wejść i zobaczyć jak to wygląda. Dlatego burmistrz Mikołowa pan Stanisław Piechula podjął decyzję żeby ten teren zwiedzającym udostępnić. Staraliśmy się jak mogliśmy, dlatego jest i bardzo miło, że mogliśmy państwa zaprosić na tę uroczystość - powiedział Kojs.
Dyrektor podziekował także wszystkim osbom i instytucjom, które wspierają Ogród. W tym gronie znalazł się także Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Dyrektor Kojs podkreslił, że zanim gmina Mikołów pozyskała środki na inwestycje to właśnie katowicki WFOŚiGW przez wiele lat dzielnie wspierał ŚOB.
- Bez tego wspracia byłoby nam trudno działać - podkreślił.
Symbolicznego przecięcia wstęgi, która otwiera podwoje Ogrodu dla zwiedzających dokonali: dyrektor Kojs, burmistrz Mikołowa Stanisław Piechula, burmistrz Radzionkowa Gabriel Tobor, starosta mikołowski Henryk Jaroszek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Mikołowie Wojciech Tkacz oraz wybitny polski lekarz prof. Mieczysław Chorąży, który od lat silnie wspierał inicjatywę powstania ŚOB.
Gdy wstęga opadał uczestnicy uroczystości mogli zwiedzić część terenów Ogrodu, którego powierzchnia w sumie liczy 22 ha. Przewodnikiem był dyrektor Kojs oraz pracownicy ŚOB.
Całkowita wartość projektu związanego z nowymi terenami ŚOB i budową Ośrodka Edukacji Ekologicznej Dzieci wyniosła ponad 8,8 mln zł. W sumie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego pozyskano kwotę ponad 7,5 mln zł. Pozostała część dofinansowania pochodziła ze budżetu Mikołowa.
Celem projektu była ochrona bioróżnorodności i zachowania istniejącego dziedzictwa przyrodniczego Śląska, poprzez przywrócenie i utrzymanie właściwego stanu siedlisk przyrodniczych na terenie ŚOB, oraz zaprojektowanie i budowa Ośrodka Edukacji Ekologicznej Dzieci. Ośrodek ten z wielkim powodzeniem funkcjonuje już od września 2014 r., gdzie dzieci w wieku przedszkolnym oraz z klas 1-3 biorą udział w różnorodnych warsztatach edukacyjnych zarówno stacjonarnych, jak i terenowych.
Poza wybudowaniem Ośrodka w ramach niniejszego projektu zagospodarowano również kolejne fragmenty ŚOB, poprzez budowę ekspozycji kolekcji roślin ścieżek edukacyjnych i infrastruktury towarzyszącej. Powstały m.in. takie kolekcje tematyczne, jak: ogród kwiatowy, refugia, ogród tarasowy, ogród traw ozdobnych, ogród roślin wodnych, łąka kwietna, murawa kserotermiczna. Kolekcjom roślinnym towarzyszą elementy infrastruktury m.in.: drewniane altany, platformy widokowe nad kamieniołomem, ścieżki , oczko wodne ze strumieniem oraz schody terenowe.
W galerii: Otwarcie nowych terenów Śląskiego Ogrodu Botanicznego. Mikołów, 31 lipca 2015 r. (zdjęcia: Maciej Dorosiński - portal górniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.