W kopani Ziemowit w Lędzinach, laboratorium stanowi część Działu Jakości. Zatrudnia 20 osób. Co interesujące, prowadzi badania nie tylko węgla, ale także pyłów, powietrza kopalnianego i wody.
Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie kopalni bez laboratorium. Kalorymetry, siarkomierze, aparaty termograwimetryczne i cały szereg innych skomplikowanych przyrządów, którymi posługują się jego pracownicy, służy do oznaczania parametrów węgla. Bez wyników badań nie ma mowy o wystawieniu faktury dla kontrahenta zamawiającego surowiec.
Analiza węgla obejmuje oznaczanie takich parametrów, jak wilgoć przemijająca i analityczna, popiół, ciepło spalania, zawartość siarki, chloru i części lotnych.
W kopani Ziemowit w Lędzinach, laboratorium stanowi część Działu Jakości. Zatrudnia 20 osób. Co interesujące, prowadzi badania nie tylko węgla, ale także pyłów, powietrza kopalnianego i wody. Jest wyposażone w nowoczesny sprzęt techniczno-pomiarowy, ale korzysta też z klasycznych metod wagowych, które wykorzystuje się w sytuacjach awaryjnych, a także w celach porównawczych badanych parametrów.
W galerii: tak pracuuje się w laboratorium Ziemowita. Lędziny, 28 lipca 2015 r. (zdjęcia: Kajetan Berezowski - nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Nasze piękne koleżanki i ich ciężka praca pozdrowienia