Inwestycja budowy dwóch bloków po 900 MW w Elektrowni Opole została zrealizowana w 17 proc. - poinformowała w poniedziałek (27 lipca) PGE.
"Po zakończonych pod koniec kwietnia pracach związanych z betonowaniem płyty fundamentowej kotła bloku nr 5, przyszedł czas na betonowanie fundamentów kotła drugiego z budowanych bloków energetycznych w Elektrowni Opole" - napisano w komunikacie PGE.
Spółka informuje, że na budowie rozpoczęto m.in. wylewanie płaszcza chłodni, prace przy pompowni wody chłodzącej bloku nr 6. Poza tym po ukończeniu wykopów pod rurociągi wody chłodzącej rozpoczęto roboty żelbetowe w budynku elektrycznym bloku nr 5.
Na przełomie lipca i sierpnia planowane jest drugie betonowanie. W ciągu tygodnia ma być zabetonowany plac pod fundamenty kotła bloku nr 6. To jedne z największych tego typu prac w Europie, w których zużytych zostanie 18,5 tys. m sześc. betonu.
Rozbudowa opolskiej elektrowni - warta 11,5 mld zł - jest jedną z kluczowych inwestycji w budowę nowych mocy wytwórczych w Polsce, mających istotny wpływ na bezpieczeństwo energetyczne kraju i utrzymanie ciągłości dostaw energii elektrycznej dla gospodarki oraz 13 mln gospodarstw domowych. W szczytowym momencie jej realizacji na budowie pracować będzie nawet 4 tys. pracowników, a zlecenia zostaną wykonane przez ok. 300 polskich firm. Budowa została uruchomiona 1 lutego 2014 r. i ma potrwać do 2019 r.
Dzięki zastosowaniu rozwiązań technologicznych, pozwalających na uzyskanie wysokiej efektywności wytwarzania energii elektrycznej, nowa siłownia ma osiągnąć poziom najnowocześniejszych europejskich bloków energetycznych.
Inwestycja budowy dwóch bloków po 900 MW realizowana jest przez PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, spółkę z Grupy Kapitałowej PGE. Nowe jednostki opalane będą węglem kamiennym z Górnego Śląska w ilości ok. 4,1 mln ton rocznie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.