Kwestia pomocy publicznej dla kopalń, które zostały przekazane do SRK, została wyjaśniona z Komisją Europejską; trwają jeszcze rozmowy ws. modelu biznesowego i inwestorów dla Nowej KW - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk.
Nawiązując do pytania o proces notyfikacji pomocy publicznej dla kopalń, które w procesie restrukturyzacji m.in. Kompanii Węglowej trafiły do Spółki Restrukturyzacji Kopalń wiceminister przekazał, że 8 lipca br. w Brukseli odbyło się spotkanie przedstawicieli resortu z zastępcą dyrektora generalnego ds. pomocy publicznej w Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji KE (Directorate-General for Competition) Gertem-Janem Koopmanem.
- Chcę zapewnić: nie ma problemu kwestii pomocy dla kopalń, które zostały przekazane do SRK. Te kwestie mamy wyjaśnione i tutaj są szczegółowe uzgodnienia już poczynione. DG Competition oczekuje od nas jeszcze dodatkowych informacji o modelu biznesowym i strukturze inwestorów do Nowej Kompanii Węglowej - zaznaczył Kowalczyk. - Ale to jest jakby osobny proces - dodał.
- W ciągu tygodnia, maksymalnie dwóch te kwestie zostaną dostarczone. Nie chciałbym tu wyrokować kiedy, ale w bardzo krótkim terminie oczekujemy decyzji Komisji Europejskiej (ws. pomocy publicznej - PAP) - podkreślił wiceminister skarbu.
Do Spółki Restrukturyzacji Kopalń trafiły należące wcześniej do Kompanii Węglowej kopalnie: Makoszowy, Brzeszcze i Centrum (a także wydzielone z zakładów Katowickiego Holdingu Węglowego: tzw. ruch Mysłowice z kopalni Mysłowice-Wesoła i ruch Boże Dary z kopalni Murcki-Staszic).
W oparciu o pozostałe 11 kopalń KW oraz 4 tzw. zakłady okołogórnicze tej spółki powstać ma tzw. Nowa Kompania Węglowa. Wiceminister skarbu zapewnił w czwartek, że stanie się to do końca sierpnia br.
Kowalczyk wskazał, że związane z tym prace odbywają się dwutorowo: poprzez Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw, który powstał w ramach TFI BGK i będzie zarządzany przez PIR, a także poprzez rozmowy z inwestorami finansowymi i branżowymi - o bezpośrednim wejściu kapitałowym do Nowej KW.
Wiceminister przypomniał też, że podpisano już (w lutym br. - PAP) przedwstępną umowę na zbycie tzw. czterech kopalń rybnickich Węglokoksowi.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
makoszowy sprzedala polityka nie ekonomia dlugo na efekty czekac nie bylo cza tylko szkoda chlopakow co poszli na sosnice bo kolejny raz bez pomocy makoszow by lezeli ja zolw na plecach
Skąd o tym wiesz ?
NKW chce Makoszowy w zamian za sosnicę i bielszowice.