Konfederacja Lewiatan złożyła do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją przepisów, które uniemożliwiają pracodawcy, bez zgody związków zawodowych, samodzielne ustalanie regulaminów wynagradzania, nagród i premiowania.
Chodzi o art. 772 par. 4 Kodeksu pracy i art. 30 ust. 5 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych. Przepisy zawarte w tych ustawach uniemożliwiają pracodawcy zmianę regulaminów, jeżeli nie wyrażą na to zgody organizacje związkowe i przedstawią w tej sprawie wspólnie stanowisko w terminie 30 dni.
- Bez zgody związkowców pracodawca nie może więc wprowadzić, jak i zmienić regulaminu wynagradzania. Obecne przepisy różnicują też sytuację prawną pracodawców związaną z kształtowaniem polityki płacowej, co przekłada się na ograniczenie swobody działalności gospodarczej. Pracodawcy objęci układem zbiorowym pracy mogą go wypowiedzieć, natomiast ci, którzy mają regulamin wynagradzania nie mogą go wypowiedzieć, bądź uchylić, ani nawet zmienić bez zgody zakładowej organizacji związkowej - komentuje, cytowana w czwartkowym komunikacie Lewiatana, dr Grażyna Spytek-Bandurska, ekspertka prawa pracy Konfederacji Lewiatan.
Lewiatan to organizacja biznesowa reprezentująca interesy pracodawców w Polsce i Unii Europejskiej. Skupia ponad 3900 firm zatrudniających w sumie ponad 900 tys. osób.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Takie niby mądre, a nie wiedzą jak się to obchodzi. Pracodawca zakłada związek zawodowy, który przy rozmowach przyjmuje inne stanowisko - przeciwne do tego, co mówią inne organizacje związkowe. I pracodawca wprowadza co chce.