Bezpłatne doradztwo i opiniowanie, pomoc merytoryczna i uniknięcie opodatkowania podziemnych wyrobisk, prawo do użytkowania i możliwość pozyskiwania środków unijnych na rozwój działalności. To tylko niektóre z korzyści wynikające z nowelizacji ustawy Prawa górniczego i geologicznego objęcia górniczym nadzorem podziemnych wyrobisk, w których prowadzona jest działalność turystyczna, rekreacyjna lub sanatoryjna.
Tymczasem nowe regulacje ustawy (z 1 stycznia 2015 r.) obrosły niepotrzebnymi emocjami. Mówiono o tym podczas piątkowego (26 czerwca) spotkania kierownictwa Wyższego Urzędu Górniczego z przedstawicielami przedsiębiorców prowadzących w taką właśnie działalność w wyrobiskach zlikwidowanych podziemnych zakładów górniczych.
- Nie taki nadzór straszny, jak niektórzy go malują. Nowelizacja ustawy ma dwa cele: ujednolicenie standardów w zakresie bezpieczeństwa oraz uregulowanie podstawy prawnej prowadzonej przez Państwa działalności. Mamy dwa lata na wypracowanie zasad naszego współdziałania i dostosowania się do wymogów ustawowych. Na dziś dla Państwa ważne jest uzyskanie dokumentu użytkowania górniczego, czyli podstawy prawnej waszej działalności, prawa do przestrzeni, w której odbywa się ruch turystyczny. Ten dokument utrzymacie od marszałków wojewódzkich. Na realizację innych wymogów wynikających z nowelizacji ustawy przyjdzie czas. W 2002 roku obejmowaliśmy nadzorem górniczym kilka tysięcy zakładów wydobywających kruszywa i ani jeden z tego powodu nie zaprzestał działalności. Podobnie będzie z podziemnymi trasami turystycznymi - tłumaczył Piotr Wojtacha, wiceprezes WUG.
Podczas spotkania merytoryczni pracownicy nadzoru górniczego przedstawili zmiany w ustawie PGG, w tym przepisów dotyczących: umowy o ustanowieniu użytkowania górniczego, obowiązków podmiotów wynikających z ustawy i przepisów wykonawczych do tej ustawy, a także projektowanych zmian przepisów w zakresie dokumentacji mierniczo-geologicznej oraz stosowania wyrobów w zakładzie. Ponadto zaprezentowano schemat organizacyjny, kompetencje i zadania nadzoru górniczego. Spotkanie miało charakter informacyjny. Na wniosek uczestników kolejne odbędzie się na początku 2016 roku.
W dyskusji rozstrzygnięto wiele narastających wśród organizatorów ruchu turystycznego wątpliwości. Ujawniły się dwa przeciwstawne stanowiska:
• rozszerzania nadzoru nad wszelkimi podziemnymi wyrobiskami (w tym jaskiniami), w których obywa się "spontaniczny" ruch turystyczny oraz
• wyjęcia z nadzoru tych obiektów, które nie przechodziły formalnej procedury likwidacji zakładu górniczego.
Przedstawiciele zabytkowych kopalń (Wieliczka, Bochnia, w Złotym Stoku) wskazywali korzyści wynikające ze współpracy z nadzorem górniczym oraz nowelizacji ustawy. Reprezentanci WUG przestrzegali organizatorów ruchu turystycznego w podziemnych wyrobiskach górniczych przed doradcami, oferującymi im za kosmiczne ceny usługę dostosowania funkcjonowania do znowelizowanej ustawy. Nie dajcie się Państwo naciągnąć - mówili - w Okręgowych Urzędach Górniczych i WUG są wytypowane osoby, które pomogą bezpłatnie rozwiązać wszelkie problemy i doradzą kiedy i co należy zrobić oraz jakie dokumenty przygotować.
W WUG za koordynację odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące zgodnego z wymogami PGG funkcjonowania zlikwidowanych podziemnych zakładów górniczych prowadzących działalność turystyczną, leczniczą i rekreacyjną odpowiada Wojciech Jeziorowski, główny specjalista Departamentu Górnictwa Podziemnego i Odkrywkowego.
Pytania można kierować telefoniczne, pocztą elektroniczną lub tradycyjną: nr tel. 32/736 18 66; e-mail:w.jeziorowski@wug.gov.pl; adres: Departament Górnictwa Podziemnego i Odkrywkowego WUG, 40 - 055 Katowice, ul. Poniatowskiego 31.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.