25 czerwca 2015 r. Sejm uchwalił zmianę ustawy o ekwiwalencie pieniężnym z tytułu prawa do bezpłatnego węgla dla osób uprawnionych z przedsiębiorstw robót górniczych, umożliwiającą dalsze wypłaty uprawnionym pracownikom, w sposób niezakłócony od 1 stycznia 2016 r., aż do wygaśnięcia prawa do ekwiwalentu - poinformował portal górniczy nettg.pl Krzysztof Gadowski, poseł Platformy Obywatelskiej.
W 2007 r. zaczęła obowiązywać ustawa pozwalająca wypłacać ekwiwalent z tytułu prawa do bezpłatnego węgla dla pracowników przedsiębiorstw robót górniczych. Było to rozwiązanie problemu, który powstał za sprawą ustawy z 2001 r., zgodnie z którą pracownicy i emeryci z przedsiębiorstw robót górniczych zostali pozbawieni deputatów.
Ustawa z dnia 6 lipca 2007 r. przyznająca emerytom i rencistom z byłych przedsiębiorstw górniczych ekwiwalent obowiązywała tylko do końca 2015 r. Na jej mocy ekwiwalent mogły pobierać osoby uprawnione do bezpłatnego węgla na podstawie układu zbiorowego pracy, które uzyskały emeryturę lub rentę przed 31 grudnia 2001 r., a po 31 grudnia 2001 r. nie pobierały ekwiwalentu pieniężnego z tytułu prawa do bezpłatnego węgla. Upoważnione do pobierania świadczeń zostały także wdowy i sieroty otrzymujące rentę rodzinną po byłych pracownikach przedsiębiorstw robót górniczych.
- Taki stan rzeczy wymagał przedłużenia obowiązujących obecnie rozwiązań. Dzięki poselskiemu projektowi ustawy o zmianie ustawy o ekwiwalencie pieniężnym z tytułu prawa do bezpłatnego węgla dla osób uprawnionych z przedsiębiorstw robót górniczych udało się osiągnąć korzystne rozwiązania. W kwestii uprawnień dotyczących osób uprawnionych z przedsiębiorstw robót górniczych możliwe będzie dokonywanie wypłat pracownikom uprawnionym w sposób niezakłócony od 1 stycznia 2016 r., aż do wygaśnięcia prawa do ekwiwalentu - informuje Krzysztof Gadowski, inicjator rozwiązania.
Ekwiwalent będzie wypłacany w terminie do końca I kwartału za bieżący rok, wszelkie koszty związane z wypłatą i obsługą ekwiwalentu finansowane będą ze środków budżetu państwa, których wysokość każdorazowo określać będzie ustawa budżetowa. Dysponentem środków na realizację zadań będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.