Oferty wstępne od inwestorów zainteresowanych kupnem udziałów w Nowej Kompanii Węglowej powinny wpłynąć do 7 lipca br. - poinformował w środę (24 czerwca) w Sejmie wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk.
O kwestie przekształceń w Kompani Węglowej pytali posłowie PiS.
- Harmonogram transakcji zakłada, że oferty wstępne od inwestorów wpłyną do 7 lipca 2015 roku, a proces objęcia udziałów zakończy się do 27 lipca 2015 r. poprzez dokonanie przez inwestorów wpłaty środków (...) na konto Nowej Kompanii Węglowej (NKW) - podkreślił wiceminister skarbu.
Koniec lipca lub początek sierpnia to realny obecnie termin utworzenia tzw. Nowej Kompanii Węglowej - mówił PAP w połowie czerwca prezes Kompanii Węglowej (KW) Krzysztof Sędzikowski.
- Zapowiadany termin utworzenia Nowej Kompanii Węglowej na koniec czerwca od początku był bardzo ambitny. W obecnej sytuacji realny jest koniec lipca lub początek sierpnia. Spotykamy się z inwestorami i ciężko pracujemy, aby do tego czasu zamknąć ten proces - zaznaczył Sędzikowski.
Jak mówił w środę Kowalczyk, "w ramach dotychczasowych działań w procesie tworzenia NKW spółka przeprowadziła kompleksowe badanie (...) due diligence". Chodzi o "badanie spółki, przeprowadzone przez uznanego na rynku audytora, na zlecenie sprzedającego, w celu udostępnienia wszystkim inwestorom dostępu do kompletnego źródła danych o spółce w obszarach: techniczno-środowiskowym, prawnym oraz finansowo podatkowym" - wyjaśnił.
Wiceminister skarbu poinformował ponadto, że przeprowadzono wycenę NKW.
- Wyniki analiz (...) zostały przedstawione potencjalnym inwestorom do wykorzystania, na potrzeby przygotowania własnej oceny opłacalności transakcji - podkreślił Kowalczyk. Jak mówił, prowadzone są rozmowy z potencjalnymi inwestorami finansowymi i branżowymi.
Wiceminister skarbu ocenił też, że sytuacja na rynku węgla powinna ustabilizować się do końca roku, a przyszły rok powinien wyglądać lepiej w całym sektorze.
- Jeżeli chodzi o (...) strategię energetyczną, do 2050 roku węgiel kamienny będzie jednym z głównych surowców, głównych paliw energetycznych - zaznaczył.
W trwającym procesie restrukturyzacji dotknięta bardzo trudną sytuacją finansową KW w maju br. sfinalizowała proces sprzedaży Węglokoksowi Kraj kopalń Bobrek i Piekary, a także przekazała do Spółki Restrukturyzacji Kopalń kopalnię Centrum (wcześniej też Brzeszcze i Makoszowy). Zakłady te przynosiły KW ok. 50-60 proc. strat (ok. 2 mld zł w ub. roku). 15 maja władze SRK i Tauronu podpisały też list intencyjny ws. ewentualnego nabycia kopalni Brzeszcze.
Pozostałe 11 kopalń i cztery inne zakłady Kompanii mają być restrukturyzowane i trafić do tworzonej z udziałem pozyskiwanych inwestorów tzw. Nowej KW.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Do keri sośnica bajkowo fedruje ale po dwóch pismach do KW o zmniejszeniu limitu wydobycia Makoszowy pokażą co potrafią...................
Czy to jest prywatyzacja? Czy beda nalezec sie akcje darmwe? CZy znowu Skarb Panstwa robil te wszystkie przeksztalcenia, zeby ludziom nic nie dac....??
Jedna ściema, spółki państwowe kupują inne spółki państwowe a w KW nie ma żadnej restrukturyzacji ciekawe jak fedruje Sośnica - ŚCIEMA
panie jeżyk co masz do kw halemby?
Nazwa Nowa Kompania Węglowa będzie kojarzyła się z bankrutem KW Proponuję nazwę AMBER COAL. Gdzie można wpłacac pieniądze?
kto po pierwsze wyłoży kase w coś co przynosi straty najpierw trzeba naprawic , no chyba że juz plan jest tylko inwestorzy go znaja i to musi byc niezły dowiemy sie w lipcu
sośnica,halemba i pokój też będą w NKW ? no to sukces murowany.