Austriacki dziennik Die Presse dowiaduje się, że "oficjalnie pogrzebany" w 2013 roku projekt rurociągu Nabucco może się pojawić w nowej wersji, z tą różnicą, że przez Turcję popłynąłby nim gaz rosyjski, a może i irański.
Rurociągiem Nabucco, który miał zmniejszyć uzależnienie od Rosji, chciano transportować gaz z rejonu Morza Kaspijskiego przez Turcję i Bałkany do Austrii. Według Die Presse trwają rozmowy na temat "nowego Nabucco", w które zaangażowany jest austriacki koncern naftowy OMV.
Dziennik twierdzi, że uzyskał te informacje "z trzech różnych źródeł z otoczenia OMV" i że austriacki koncern usilnie stara się utrzymać to w tajemnicy. Zwraca uwagę, że rosyjski Gazprom zamieścił w internecie zdjęcie, na którym przyszły szef OMV Rainer Seele rozmawia z szefem Gazpromu Aleksiejem Millerem. Rozmowa miała dotyczyć "przyszłej współpracy" i odbyła się 3 czerwca. Na zdjęciu widać też przedstawiciela OMV Reinharda Mitscheka, byłego szefa konsorcjum Nabucco.
Die Presse odnotowuje, że nie udało jej się uzyskać komentarza OMV ani Gazpromu. Wskazuje zarazem, że Gazprom jest zdecydowany zrezygnować z tranzytu gazu przez Ukrainę od 2019 roku, kiedy wygaśnie umowa w tej sprawie.
Austriacki dziennik zwraca uwagę na projekt Turecki Potok, którym Gazprom ma dostarczać gaz tylko do hubu na granicy turecko-greckiej. Dalszy transport miałaby zorganizować UE. Według Die Presse Seele i Mitschek negocjują właśnie w tej sprawie, przy czym UE nalega podobno, by Gazprom dostarczał gaz nie do Turcji, lecz na wybrzeże Bułgarii, skąd Unia pociągnęłaby nowy gazociąg do Wiednia.
Dziennik pisze, że "przesłanie to dotarło, jak się wydaje, do Moskwy". Twierdzi, że w rosyjskich kołach parlamentarnych dowiedział się, iż w maju Gazprom poinformował komisję parlamentarną, iż Turecki Potok przeciągnie najpierw tylko do tego miejsca na Morzu Czarnym, skąd możliwe będzie skierowanie go dalej albo do Turcji, albo do Bułgarii.
Według Die Presse byłoby to bardzo korzystne dla OMV - austriacki koncern jest zainteresowany wykorzystaniem węzła gazowego w Baumgarten koło Wiednia. Die Presse pisze, powołując się na obserwatorów, że nowym Nabucco mogłoby tam docierać ok. 30 miliardów metrów sześciennych rosyjskiego gazu rocznie.
Później nowym Nabucco mógłby popłynąć także gaz irański. OMV jest zainteresowany eksploatacją irańskich złóż.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.