51,9 proc. absolwentów AGH otrzymuje więcej niż jedną propozycję zatrudnienia. Uczelnia znalazła się na trzecim miejscu w najnowszym rankingu szkół wyższych w kategorii "preferencje pracodawców".
Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie opublikowała wyniki badań losów zawodowych absolwentów AGH (studia stacjonarne) z rocznika 2014.
Badania pokazały, że sytuacja na rynku pracy dla inżynierów i absolwentów kierunków ścisłych jest bardzo dobra. Co istotne, bardzo wysokie wskaźniki tzw. zatrudnialności mają także absolwenci Wydziału Zarządzania i Wydziału Humanistycznego. Według analityków z Centrum Karier AGH oznacza to, że o konkurencyjności absolwentów nie decyduje wyłącznie ukończony kierunek studiów, ale także zakres i poziom kształcenia oraz nabyte umiejętności.
AGH jako jedna z niewielu uczelni w Polsce przeprowadza szczegółową ankietę wśród absolwentów w czasie do sześciu miesięcy od ukończenia studiów - zdecydowana większość szkół wyższych takie badania przeprowadza po roku. Wyniki Akademii Górniczo-Hutniczej mogą przez to wypadać mniej korzystnie w porównaniu do uczelni przyjmujących inną metodologię: inna jest przecież sytuacja absolwenta po roku od ukończenia studiów.
Władze AGH od lat stoją na stanowisku, że opinia publiczna ma pełne prawo znać sytuację zawodową absolwentów Akademii w odniesieniu do wykształcenia uzyskanego w macierzystej uczelni zaraz po jej ukończeniu. 51,9 proc. naszych absolwentów otrzymuje więcej niż jedną propozycję zatrudnienia (średnio trzy), a 21,3 proc. absolwentów w ogóle nie poszukiwało pracy - z inicjatywą wystąpił pracodawca - informuje Bartosz Dembiński, rzecznik prasowy AGH.
Z raportu wynika, że aż 50,6 proc. badanych uzyskało pracę już w trakcie studiów (przed obroną pracy dyplomowej). 81,2 proc. absolwentów AGH deklaruje, że wykonuje pracę zgodną ze swoim wykształceniem.
W AGH (stan na 30 listopada 2014 r.) nauki zgłębia 35531 studentów. Uczelnia zatrudnia (stan na koniec grudnia 2014 r.) 4233 pracowników w tym 1964 dydaktycznych. Akademia kształci na 59 kierunkach, w ponad 200 specjalnościach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.