Ministerstwo Skarbu Państwa chce zmian w składzie rady nadzorczej Lotosu. Ewentualne zmiany w radzie mają na celu zwiększenie nadzoru właścicielskiego nad spółką. Walne zgromadzenie miało się zająć tym w poniedziałek, ale przerwało obrady do 30 czerwca.
W radzie nadzorczej Lotosu zasiada obecnie sześć osób, wskazanych przez walne zgromadzenie.
"Zgodnie z zapisami statutu spółki, rada nadzorcza składa się z od pięciu do dziewięciu członków. Minister Skarbu Państwa, jako akcjonariusz, zgłosił wniosek o wprowadzenie zmian w składzie rady nadzorczej spółki. Ewentualne zmiany w składzie rady nadzorczej będą miały na celu wzmocnienie nadzoru właścicielskiego nad spółką" - dowiedziała się PAP we wtorek (2 czerwca) w Ministerstwie Skarbu.
Wprowadzenie zmian w radzie znalazło się w porządku obrad walnego, które rozpoczęło się w poniedziałek. Jednak obrady przerwano bez rozpatrzenia tego punktu. Mają być one wznowione 30 czerwca.
- O przerwę w obradach wnioskował Skarb Państwa, ponieważ inny akcjonariusz - ING OFE - zgłosił swojego kandydata do rady dopiero 28 maja. MSP potrzebuje więcej czasu na analizę tej kandydatury oraz zastanowienie się nad docelowym składem rady - wynika z informacji uzyskanych przez PAP.
Jak zwrócił uwagę resort skarbu, walne zdążyło jednak podjąć najważniejsze uchwały z punktu widzenia działalności spółki: zatwierdziło sprawozdanie finansowe za zeszły rok, zadecydowało o pokryciu straty za ubiegły rok w wysokości 1 mld 285 mln zł, udzielono także absolutorium wszystkim członkom zarządu oraz rady nadzorczej.
Poza zmianami w radzie nadzorczej, spółkę mogą też czekać zmiany w zarządzie. Kadencja obecnego zarządu kończy się 28 czerwca. Wiadomo natomiast, że nie zmieni się prezes - Paweł Olechnowicz, który kieruje Lotosem od 2002 r., został pod koniec maja powołany na kolejną kadencję.
Skarb Państwa ma 53,19 proc. udziałów w Grupie Lotos.
Grupa Lotos zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem węglowodorów, przerobem ropy naftowej oraz handlem nimi. Łącznie koncern wydobywa blisko 5 tys. baryłek ropy naftowej dziennie. Zasoby wydobywane ropy naftowej dla koncesji, którymi zarządza Lotos, wynoszą ok. 55 mln baryłek oraz 4,5 mld m sześc. gazu ziemnego. Grupa przerabia 10,5 mln ton ropy rocznie, zarządza siecią ponad 400 stacji paliw i ma 10 proc. udziału w rynku detalicznym paliw.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.