Ministerstwo Gospodarki oraz Spółka Restrukturyzacji Kopalń podpisały umowy o przyznanie dotacji budżetowej. Oznacza to, że w najbliższych dniach pierwsze uprawnione osoby będą mogły korzystać z urlopów górniczych i jednorazowych odpraw pieniężnych - poinformował portal górniczy nettg.pl Witold Jajszczok, rzecznik prasowy Spółki.
W piątek (29 maja) w Ministerstwie Gospodarki podpisano trzy umowy o przyznanie dotacji budżetowej.
Pierwsza dotyczy finansowania w 2015 r. świadczeń z tytułu urlopów górniczych i urlopów dla pracowników zakładów przeróbki mechanicznej węgla.
Druga umowa związana jest z finansowaniem jednorazowych odpraw pieniężnych.
Trzecia dotyczy pokrycia bieżących strat produkcyjnych generowanych przez przejęte od Kompanii Węglowej kopalnie Makoszowy i Brzeszcze.
Podpisanie tych umów oznacza, że w najbliższych dniach ruszy proces wypłaty świadczeń wynikających z ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego z dnia 22 stycznia br.
Przypomnijmy, że urlop górniczy przysługuje pracownikowi zatrudnionemu pod ziemią w kopalni, zakładzie górniczym lub jego oznaczonej części, nabytych przez SRK, któremu ze względu na wiek, łączny staż pracy lub staż pracy pod ziemią wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy brakuje nie więcej niż cztery lata do nabycia prawa do emerytury.
Urlop dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla przysługuje pracownikom spełniającym wyżej wymienionej kryteria, którym brakuje nie więcej niż trzy lata do nabycia prawa do emerytury.
- Urlop górniczy przysługuje zatem pracownikowi w wymiarze do czterech lat pod warunkiem, że skorzystanie z niego pozwoli mu nabyć prawo do emerytury przed dniem 1 stycznia 2020 r., a urlop dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla przysługuje pracownikowi w wymiarze do trzech lat, pod warunkiem, że skorzystanie z niego pozwoli mu nabyć prawo do emerytury przed dniem 1 stycznia 2019 r. - tłumaczy Jajszczok.
Pracownicy spełniający ustawowe wymagania dotyczące jednorazowych odpraw pieniężnych otrzymają odprawę w wysokości 12-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z pierwszego półrocza roku poprzedzającego rozwiązanie umowy o pracę w kopalni, w której byli zatrudnieni.
- Na dzisiaj wnioski o osłony złożyło 1548 pracowników przejętych przez SRK Makoszowy, Brzeszcze i Centrum, z czego 1264 wnioski skierowane już zostały do weryfikacji przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Najwięcej, bo aż 1235 wniosków dotyczy urlopów górniczych, 122 dotyczą urlopów dla pracowników zakładów przeróbki mechanicznej węgla, a 178 jednorazowych odpraw pieniężnych. ZUS wydał do dzisiaj 278 decyzji, a to oznacza, że osoby, które mają pozytywne decyzje ZUS będą mogły w najbliższych dniach skorzystać z ustawowych rozwiązań dotyczących urlopów górniczych i urlopów dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla - informuje rzecznik.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.