SALON KINA POLSKIEGO w katowickim Pałacu Młodzieży tym razem zaprasza na czerwcową "Retrospektywę filmów z Elżbietą Czyżewską". Zaprezentowane zostaną cztery filmy z udziałem tej aktorki.
Elżbieta Czyżewska (1938-2010) to artystka owiana legendą w środowisku stołecznych artystów lat sześćdziesiątych, zwana polską Marilyn Monroe i "Cybulskim w spódnicy". Największą sławę przyniosły jej role w filmach, szczególnie w wczesnych komediach Stanisława Barei, gdzie grała wesołe i ponętne blondyneczki. W 1968 r. wyjechała do USA wraz z mężem, który skrytykował publicznie politykę I sekretarza KC PZPR Władysława Gomułki wobec obywateli polskich pochodzenia żydowskiego. Czyżewska nie zrobiła kariery w USA. Wróciła do Polski w 1981 r. Jej ostatnim filmem był "Głodne duchy" (The Hungry Ghosts) z 2009 r. W sumie aktorka wystąpiła w 57 filmach fabularnych.
W Pałacu Młodzieży wyświetlone będą filmy, po których okrzykniętą ją "Cybulskim w spódnicy" i naiwną blondyneczką. Oto one...
• 03.06.2015 r. godz. 18.00. "Żona dla Australijczyka". Reżyseria: Stanisław Bareja - 1963 r. (92 min.). Wprowadzenie do filmu przedstawi Jan F. Lewandowski.
Do Polski przyjeżdża z Australii, by znaleźć sobie żonę, zamożny farmer - Polak z pochodzenia - Robert. Dziewczyna ma być piękna i gospodarna. Znajomy dziennikarz twierdzi, że w ciągu trzech dni znajdzie odpowiednią pannę. Robert jednak chciałby mieć szerszy wybór. Gdy ogląda występ "Mazowsza", zauważa jedną z chórzystek, Hankę (Elżbietę Czyżewską)...
• 10.06.2015 r. godz. 18.00. "Godzina pąsowej róży". Reżyseria: Halina Bielińska - 1963 r. (78 min.). Wprowadzenie: Dobromiła Deluga.
Młodziutka dziewczyna (Elżbieta Czyżewska), za sprawą prostego, acz tajemniczego zabiegu, przenosi się w lata osiemdziesiąte XIX w. Warszawa współczesna zmienia się w naszych oczach w miasto, jakie znamy z literatury. Jak czuje się nie zmieniająca współczesnego sposobu bycia dziewczyna, przeniesiona do miasta dorożek, powozów, długich sukien. Dziewczyna uważa wszystkich wkoło za skończonych dziwaków. Staroświeckie otoczenie traktuje zaś dziewczynę jak postrzeloną, może nawet chorą psychicznie...
• 17.06.2015 r. godz.18.00. "Gdzie jest generał?". Reżyseria: Tadeusz Chmielewski - 1963 r. (92 min.). Wprowadzenie do filmu przedstawi Jan F. Lewandowski.
Pod koniec II wojny światowej żołnierz uważany za ofermę bierze do niewoli niemieckiego generała. Orzeszko jest niezaradny, ciamajdowaty, nieskory do pracy, pije dużo a jeszcze więcej śpi. Za to Marusia (Elżbieta Czyżewska) - istne przeciwieństwo. Obowiązkowa, energiczna, zaangażowana, najbłahszą czynność wykonuje z poczuciem misji...
• 24.06.2015 r. godz. 18.00. "Małżeństwo z rozsądku". Reżyseria: Stanisław Bareja - 1966 r. (90 min.). Wprowadzenie: Jan F. Lewandowski.
Joanna (Elżbieta Czyżewska), córka dosyć zamożnych handlarzy z dużego bazaru, zakochana jest w Andrzeju, młodym, zdolnym, ale ubogim malarzu. Ojciec dziewczyny, Kazimierz Burczyk, postanawia jednak sam znaleźć dla niej odpowiedniego męża. Sprytny handlarz, nie chcąc ujawnić swych dochodów, szuka kandydata, którego pozycja zawodowa usprawiedliwiałaby posiadanie willi, samochodu i wielu innych dóbr materialnych.
Co prawda filmy te można zobaczyć w telewizji, ale co kino, to kino. Zapraszamy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.