Cała Polska żyje obecnie wyborami prezydenckimi, w których - jak informują sondaże - zwyciężył kandydat Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Duda. Wg danych Państwowej Komisji Wyborczej, które zebrano z 46 z 51 okręgów wyborczych, kandydat PiS zdobył 52,46 proc. głosów, a ustępujący prezydent Bronisław Komorowski 47,54 proc. O komentarz w sprawie wyborów portal górniczy nettg.pl zwrócił się do socjologa prof. Jacka Wodza.
- Akt się dokonał. Wybraliśmy prezydenta. Patrząc na te wybory, nie mogę nie wspomnieć o pułapce sondaży przedwyborczych. Niektórzy zbyt mocno im zawierzyli. Myślę, że wyniki, które były prezentowane wczoraj tuż po zakończeniu ciszy wyborczej, niewiele będą się różnić od tych, które zaprezentuje PKW - uważa prof. Wódz.
- Mówiąc o wyborach, nie można nie wspomnieć o samej kampanii. Moim zdaniem Andrzej Duda miał bardzo dobrą kampanię przeciwnie niż prezydent Bronisław Komorowski. Dużo też dała kandydatowi PiS ostatnia debata - ocenia socjolog.
- Niektórzy mówią, że zmieni się nasza scena polityczna. Ja tak daleko bym nie wybiegał. Wiele zależy od tego, co stanie się z wyborcami Pawła Kukiza. Polski system jest skomplikowany i trudno będzie stworzyć ogólnopolski ruch, który będzie się liczyć w wyborach parlamentarnych. Potrzebne są na to spore finanse. Można tu choćby przytoczyć przykład Palikota, który miał pieniądze, ale dobrał przypadkowych ludzi i wszystko się posypało. Po prostu nasz system nie sprzyja raczej takim inicjatywom - stwierdza profesor, który odnosi się także do frekwencji.
- Potwierdziła, że PiS ma dużo większe możliwości w zakresie mobilizowania swoich wyborców. Od Komorowskiego odwróciło się ok. 15 proc. wyborców, którzy pięć lat temu głosowali na niego - zauważa socjolog.
Profesor uważa też, że wystąpienie Andrzeja Dudy po ogłoszeniu wyników sondażowych było bardzo emocjonalne. Pojawiły się w nim wątki dotyczące stylu sprawowania urzędu.
- Jaka będzie ta prezydentura, dopiero się przekonamy. Wiele zależy od tego, jaki będziemy mieli krajobraz po wyborach parlamentarnych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.