Rezerwat żubrów w Jankowicach (Śląskie) modernizuje się, powstaną m.in. paśniki dla żubrów, odnowione zostaną stare aleje drzew - podała Elżbieta Wójtowicz z Nadleśnictwa Kobiór. Obecnie w rezerwacie oraz dostępnej dla turystów zagrodzie jest łącznie 41 żubrów.
Wójtowicz dodała, że modernizacja jest m.in. finansowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wys. ok. 1,7 mln zł. Lasy Państwowe, jak dodała, przeznaczyły na ten cel ok. 280 tys. zł.
W ramach projektu "Ochrona żubra ex situ bison bonasus w Rezerwacie Żubrowisko na terenie Nadleśnictwa Kobiór" zostanie wykonanych szereg remontów, w tym m.in. paśników dla żubrów, wodopojów, budynków zaplecza, w których magazynowany jest pokarm dla zwierząt.
Odnowione zostaną również stare aleje drzew (posadzone zostaną m.in. dęby szypułkowe); w innych miejscach zostaną przeprowadzone zabiegi pielęgnacyjne m.in. na stuletnich na dębach.
Fundusze przeznaczone na ten projekt zostaną również wykorzystane do wprowadzenia elektronicznego systemu identyfikacji żubrów. - Żubry zostały już zakolczykowane, mają swoje numery. Nie ma już możliwości pomyłek przy ich identyfikacji - dodała Wójtowicz.
Projekt będzie realizowany do 2017 roku.
Każdego roku stado powiększa się średnio o 6 do 8 cieląt. Zgodnie z tradycją narodziny wszystkich zwierząt są odnotowywane w Księdze Rodowodowej Żubrów. Do Księgi wpisuje się numery rodowodowe i imiona - w przypadku jankowickich żubrów zaczynające się od liter "Pl" i "Po".
Historia pszczyńskich żubrów rozpoczęła się w 1865 roku, kiedy sprowadzono je w wagonie towarowym z Rosji. Car rosyjski w ramach wymiany otrzymał od księcia Jana Henryka XI Hochberga von Pless 20 jeleni. Wtedy żubry były głównie atrakcją łowiecką. W okresie międzywojennym stado zostało przetrzebione. Po wojnie rozpoczęła się odbudowa stada, ale zwierzęta nękały choroby. Rezerwat miał więc status ośrodka zamkniętego.
Obecnie rezerwat obejmuje ok. 740 ha. W 2006 roku powstała przy nim odrębna, otwarta dla turystów zagroda oraz Ośrodek Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej. Łącznie w rezerwacie (36) i zagrodzie (5) żyje 41 żubrów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.