Należąca do Grupy TAURON kopalnia wapienia Czatkowice będzie fedrowała w nowym złożu. Inwestycja, obejmująca ok. 50 ha, wydłuży żywotność zakładu do 2060 r.
W czerwcu br. ruszą działania przygotowawcze do eksploatacji. W listopadzie rozpocznie się pierwszy etap inwestycji obejmujący ok. 8,5 ha, który zakłada wydobycie przez kolejne trzy lata. Złoże będzie poszerzane stopniowo, zgodnie z założonym planem - poinformował Sławomir Kosiba, prezes zarządu i dyrektor naczelny spółki Kopalnia Wapienia Czatkowice, podczas konferencji prasowej 14 bm.
Sorbenty produkowane przez kopalnię wapienia Czatkowice są wykorzystywane głównie przez elektrownie i elektrociepłownie w nowoczesnych technologiach oczyszczania spalin. Rocznie, dzięki produktom kopalni udaje się m.in. wyeliminować ok. 140 mln m. sześc. gazów siarkowych.
Realizując inwestycję spółka równocześnie zmniejsza oddziaływanie na środowisko naturalne przeprowadzając takie działania jak utworzenie leśnego pasa ochronnego. Do tej pory posadzono już ok. 100 tys. sadzonek drzew, a docelowo pas ochronny zajmie obszar 33 ha. Tworzone są również korytarze migracyjne dla nietoperzy. Po zakończeniu inwestycji w 2060 r. cały obszar wyrobiska w wielkości 120 ha zostanie zrekultywowany.
Czatkowicki zakład ma bogatą historię. Badania geologiczne złoża w tym rejonie rozpoczęto już w okresie przedwojennym. Roboty poszukiwawczo-geologiczne oraz górniczo-eksploatacyjne prowadził potem niemiecki koncern I.G. Farbenindustrie AG, który jeszcze w okresie okupacji hitlerowskiej przystąpił do uruchomienia kamieniołomu. Po 1945 r. kamieniołom w Czatkowicach przejęło Zjednoczenie Przemysłu Materiałów Budowlanych. Od listopada 2010 r. kopalnia wapienia została wchłonięta przez Grupę TAURON Polska Energia i stanowi dziś dla niej strategiczną bazę surowców w zakresie sorbentów wapiennych, wykorzystywanych w procesie odsiarczania spalin.
W galerii: kopalnia Czatkowice, 14 maja 2015 r. (zdjęcia: Kajetan Berezowski - portal górniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Ciekawe czemu prywatne przedsiębiorstwa górnicze potrafią generować realny zysk. Molochy typu KW,JSW,KHW są po prostu zle zarządzane choć same w sobie są rentowne. Prezesi typu "jasiu i mieciu" co nie mają żadnego pojęcia o prowadzeniu tak rozległych prac oraz zarządzania ludzmi co jest najważniejsze. Dla nich TO MO IŚĆ I CHUI sami do końca nie są chyba świadomi swoich poczynań. Przecież nawet jak wygenerują strate po kilku latach przyjdzie "Rząd" i wyrówna rachunki spółki to nie ma sensu...