Nakładem Głównego Instytutu Górnictwa ukazała się druga część pracy zbiorowej pod redakcją Michała Górnego pt.: "Bezpieczeństwo przeciwwybuchowe - wybrane zagadnienia". W monografii zebrano publikacje, poruszające najbardziej aktualne tematy z zakresu bezpieczeństwa przeciwwybuchowego.
Są to nie tylko wypowiedzi pracowników GIG, ale też innych ośrodków naukowych czy firm przemysłowych. Publikacje te są odpowiedzią na potrzebę zgłębienia wiedzy i podzielenia się doświadczeniami. Dotyczą one wymagań prawnych, urządzeń górniczych, urządzeń dla przemysłu chemicznego, zasad oceny zgodności, badań podstawowych, doświadczeń laboratoryjnych oraz nowych wymagań ujętych w dokumentach normatywnych.
Zachowanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa przeciwwybuchowego jest obowiązkiem rozłożonym na wielu uczestników. Począwszy od konstruktorów, przez producentów, jednostki badawcze i oceniające, po instalatorów i użytkowników.
Coraz większa znajomość procesów fizycznych i chemicznych, będących podstawą produkcji przemysłowej oraz towarzyszących produkcji, a także rosnąca świadomość użytkowników, zachęca do zgłębiania wiedzy i wymiany doświadczeń z innymi. Choć coraz większy obszar wiedzy inżynierskiej ujęty jest w normach technicznych - samych tylko norm zharmonizowanych z dyrektywą ATEX jest ponad 100 - nie ubywa obszarów wymagających nakładów badawczych. Również wymagania prawne nie są niezmienne. W ubiegłym roku przyjęto nową dyrektywę ATEX (dyrektywa 2014/34/UE), która od kwietnia 2016 r. zastąpi dyrektywę 94/9/WE. Odpowiedzialność autorów nowej dyrektywy pozwoliła uniknąć rewolucyjnych zmian, których polski przemysł doświadczył wraz z wejściem w struktury Unii Europejskiej. Dostosowanie wyrobów (czy też jak określa nowa dyrektywa - produktów) do wymagań nowej dyrektywy nie powinno być więc kłopotliwe.
Zachęcam do zapoznania się z niniejszą monografią i do dyskusji z autorami książki - mówi Michał Górny. Pracownicy GIG, rozumiejąc swoją rolę jako jednostki zapewniającej wsparcie przemysłowi górniczemu i nie tylko, z uwagą podejmą dyskusję nad problematyką bezpieczeństwa przeciwwybuchowego.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.