Wojsko Polskie świętuje 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie. W piątek (8 maja) w Wojewódzkim Sztabie Wojskowym w Katowicach odbyła się uroczystość poświęcona zwycięstwu nad III Rzeszą.
Przypomniano szlak bojowy polskich żołnierzy zakończony zatknięciem biało-czerwonej flagi nad Berlinem. Uroczystość była też okazją do uhonorowania wysokimi odznaczeniami państwowymi tych, którzy wnieśli wkład dla obronności naszego kraju w ostatnich latach.
Medal za Zasługi dla Obronności Kraju otrzymał wojewoda śląski Piotr Litwa. Wręczył go szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach płk Krzysztof Radwan.
- Wojsko i górnictwo to są służby mundurowe. Obie te służby posiadają swoje stopnie oraz insygnia w postaci szpad i szabli. W obu służbach obowiązuje żelazna dyscyplina. Żołnierze i górnicy zawsze się rozumieli i udowadniali to nie tylko od święta, ale także na co dzień. Tradycje wojskowe i górnicze w wielu miejscach się z sobą łączą - przyznał Piotr Litwa.
Wojewoda śląski powiedział, że otrzymał właśnie list od wicepremiera i ministra obrony Tomasza Siemoniaka z gratulacjami i podziękowaniem za wzorowo przeprowadzone ćwiczenia mobilizacyjne, które odbyły się w ostatnich dniach w jednostce w Tarnowskich Górach. Minister wyróżnił także pracę administracji publicznej, która wykonała z powodzeniem wyznaczone w tym względzie zadania.
- Myślę, że Polska, nasz kraju, może polegać na Górnym Śląsku - podsumował wojewoda.
- Zawsze się nam dobrze współpracowało z górnikami. Jesteśmy gotowi do poświęceń, do pracy na rzecz obronności i rozwoju naszego kraju - podsumował szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach płk Krzysztof Radwan.
Po uroczystości otwarto izbę tradycji Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego. Wystawiono w niej cenne eksponaty, fotografie i dokumenty obrazujące historię Wojska Polskiego na Śląsku.
W galerii: 8 maja w Wojewódzkim Sztabie Wojskowym w Katowicach (zdjęcia: Kajetan Berezowski - nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
wszystko super tylko dlaczego górnicy muszą je odpracować to chańba i plama na galowym,czas to zmienić.szczęść borze