Kto wierzy w państwo socjalne? O dziwo, studenci. Polskim przedsiębiorcom marzą się zaś władze, które nie przesadzają z interwencjonizmem - pisze "Rzeczpospolita".
Jak silna jest wiara w państwo socjalne wśród studentów ostatnich lat najlepszych polskich kierunków ekonomicznych pokazało wyraźnie badanie GfK Polonia dla CEED Institute.
Aż 95 proc. żaków twierdzi, że obowiązkiem państwa jest zapewnienie minimalnego wynagrodzenia, świadczeń emerytalnych i bezpłatnej opieki medycznej. 88 proc. uznało, że szkolnictwo wyższe powinno być bezpłatne, a niewiele mniej chciałoby, aby państwo zapewniło im dach nad głową i pracę zgodną z kwalifikacjami.
Wskazują też sektory gospodarki, które z uwagi na strategiczne znacznie powinny zostać w rękach państwa - przede wszystkim energetyka, przemysł surowcowy, sektor bankowy.
Na statystyki, z których wynika, że w Polsce mamy 20 proc. państwowych przedsiębiorstw, a z 10 największych firm w kraju aż 7 kontroluje Skarb Państwa - zwracał uwagę Jan Kulczyk, szef rady nadzorczej Kulczyk Investments i założyciel CEED Institute, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Państwo jest więc nadal liderem w gospodarce, co utrudnia rozwój sektora prywatnego - mówił biznesmen.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Panie Kulczyk wez Pan to Państwo w swoje ręce i daj Pan nam normalne zarobki a nie jak te paparuchy z RP tylko by nas okradalii tylko żądali