W kopalni kruszyw Nowogród Bobrzański, należącej do Grupy Górażdże, na jej poeksploatacyjnych stawach pojawiają się wyspy... dla ptaków.
Stawiają betonowe wysepki, by zwiększyć liczbę miejsc lęgowych zagrożonych gatunków ptaków. Inicjatywa jest wynikiem współpracy spółki Górażdże Kruszywa, Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków oraz BirdLife International - międzynarodowej organizacji działającej na rzecz ochrony ptaków.
Wysepki "zwodowano" z myślą o dwóch gatunkach ptaków zagrożonych w skali Unii Europejskiej: rybitwie rzecznej i rybitwie białoczelnej.
W Polsce sztuczne wyspy dla ptaków były już kilkukrotnie stosowane z sukcesem, jednak jak dotąd nikt nie podjął się wykorzystania wysp wykonanych ze specjalnej betonowej mieszanki. Specjaliści z Górażdży i OTOP-u, aby w pełni przygotować się do realizacji nowego przedsięwzięcia, w marcu odwiedzili kopalnię Tovačov w Czechach, gdzie tego rodzaju wyspy stosowane są od kilku lat.
Na jedną betonową wyspę składają się 3 bloki wykonane z tworzywa sztucznego pokrytego warstwą zbrojonego włóknem betonu. Każdy element cechuje duża wyporność, a dodatkowo wzmocnione dno zapobiega nadmiernym przechyłom. W górnej części wyspy zamontowany jest drewniany płotek zapobiegający wypadaniu piskląt. Do wysp nie mają dostępu drapieżniki, co znacznie zwiększa szanse na bezpieczne gniazdowanie i wzrost populacji rybitw.
Sztuczne wyspy dla ptaków to jedno z najciekawszych rozwiązań, które można zastosować w celu ochrony ptaków żyjących na terenach poeksploatacyjnych w kopalniach odkrywkowych, ale nie jedyne. Górażdże Kruszywa, w ramach umowy podpisanej z OTOP-em i BirdLife Europe, podejmą się również prac, których celem będzie stworzenie siedlisk lęgowych dla ptaków na wyspach Jeziora Nyskiego (w kopalni Wójcice) oraz w kopalni Malerzowice.
Grupa Górażdże jest jednym z największych w kraju producentów betonu towarowego i kruszyw. Jej właścicielem jest międzynarodowy koncern HeidelbergCement, jeden z największych na świecie producentów cementu i innych materiałów budowlanych. W 2014 roku wartość obrotów skonsolidowanych Grupy Górażdże wyniosła ponad 1,1 miliard złotych. Spółki Grupy zatrudniają obecnie 1158 pracowników.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.