PARTNERZY:
PATRONATY:

REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
27 kwietnia 2015 09:29 Trybuna Górnicza : : autor: Anna Zych 10,798 odsłon

Teraz chodzi tylko o pieniądze

W procesie rozdziału ruchów kopalni Sośnica-Makoszowy najprostszym zadaniem okazał się podział złoża
fot: Jarosław Galusek/ARC

Prawie wszystko dopięte jest już na ostatni guzik. Z opóźnieniem, ale weszły życie trzy z czterech rozporządzeń wykonawczych do ustawy o restrukturyzacji górnictwa. Umożliwiają one przekazanie budżetowego finansowania Spółce Restrukturyzacji Kopalń na bieżącą działalność przejmowanych zakładów i na uruchomienie osłon socjalnych. Prace zakończył także zespół, powołany 13 kwietnia przez ministra Wojciecha Kowalczyka, mający rozwikłać problem naliczania wysokości urlopów górniczych.

Jednak data przejęcia kopalń Kompanii Węglowej przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń nie jest przesądzona. Powodem, jak zazwyczaj w takich sytuacjach, są pieniądze.

Przypomnijmy, według ostatnich zapowiedzi z dniem 1 maja do SRK powinny trafić kopalnie Makoszowy i Centrum (wydzielone z dwuruchowych kopalń Sośnica-Makoszowy i Bobrek-Centrum). Wiadomo, że taka ścieżka nie będzie dotyczyć kopalni Piekary, bowiem Kompania Węglowa zawarła umowę przedwstępną sprzedaży tego zakładu spółce Węglokoks Kraj. Co do kopalni Brzeszcze, to 13 kwietnia, po spotkaniu ze stroną społeczną, minister Kowalczyk poinformował, że prace nad jej przyszłością toczą się dwutorowo. Pierwszym zakładanym scenariuszem miała być bezpośrednia sprzedaż inwestorowi, drugim przekazanie do SRK i pozyskanie inwestora po przeprowadzeniu restrukturyzacji. Wątpliwości przeciął na początku tego tygodnia Dariusz Lubera, prezes Taurona, który poinformował dziennikarzy, że Tauron nie prowadzi rozmów o przejęciu kopalni Brzeszcze bezpośrednio od Kompanii Węglowej.

Obie strony gotowe
Marek Tokarz, prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń, zapewnia, że SRK jest przygotowana na przejecie kopalń. Na przeszkodzie stoi jednak brak umów na finansowanie tego zadania. Proces domknięty jest także po stronie Kompanii Węglowej. Najbardziej skomplikowanym przedsięwzięciem, które należało przeprowadzić w związku z przekazaniem kopalń do SRK, był podział kopalń dwuruchowych na dwa odrębne zakłady. Podział ruchów zaczął się od uchwały zarządu. Kolejnym formalnym krokiem było przygotowanie planów ruchów wydzielonych zakładów.

- Plan ruchu jest podstawowym dokumentem, w oparciu o który funkcjonuje każda kopalnia. Po zaopiniowaniu tego dokumentu przez gminy, które posiadają taką kompetencję, dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego ma 30 dni na wydanie decyzji o przyjęciu planu. Decyzja w naszej sprawie spodziewana jest do końca kwietnia - wyjaśnia Grzegorz Mendakiewicz, dyrektor kopalni Sośnica-Makoszowy.

W normalnych warunkach taki dokument jak plan ruchu opracowuje się ok. roku. Proces przekształceń Kompanii Węglowej stworzył jednak wyjątkową sytuację. Istniejące plany ruchu dla kopalń Sośnica-Makoszowy i Bobrek-Centrum zostały rozdzielone na odrębne dokumenty dla każdego z ruchów. Innym dokumentem, który także musiał zostać podzielony, jest kompleksowy projekt pokładów zagrożonych tąpaniami. Kolejną trudnością jest to, że plan ruchu i projekt muszą być ze sobą kompatybilne.

Podzielić złoże, majątek i załogę
W przypadku kopalni Sośnica-Makoszowy skomplikowanym procesem podziału złoża, majątku i pracowników zajmowały się dwa zespoły. Jeden, współpracujący z SRK, ustalał sposób przekazania kopalni do tej spółki. W samym zakładzie działał z kolei zespół, który zajmował się w pierwszej kolejności podziałem majątku, a w drugiej podziałem załogi.

- Najprostszą sprawą okazał się podział złoża, bowiem kopalnia bazuje na dwóch połączonych obszarach górniczych. Granica obszaru dla kopalń Makoszowy i Sośnica jest granicą wytyczoną wcześniej - wyjaśnia dyrektor Mendakiewicz.

Nie było także problemu z rozdzieleniem podstawowych urządzeń zakładu górniczego, czyli np. szybów, zakładów przeróbczych i bocznic kolejowych. Pewne emocje budził podział majątku ruchomego -urządzeń i maszyn, które wcześniej, w ramach dwuruchowej kopalni były przemieszczane w miarę potrzeb wynikających z kierowania frontem na poszczególnych ruchach. Teraz ten majątek należało tak podzielić, by obie kopalnie mogły funkcjonować i być wyposażone we wszystko, co niezbędne dla prowadzenia działalności górniczej. Sośnica-Makoszowy ma także za sobą najtrudniejsze zadanie związane z podziałem załogi.

- Zaczęliśmy od ankiety, w której pracownicy wstępnie deklarowali, na którym z ruchów chcieliby pracować i czy chcą skorzystać z jakiejś formy osłon. Imienną ankietę, w której zagwarantowano poufność danych osobowych, wypełniło ponad 90 proc. zatrudnionych - wyjaśnia dyrektor.

Wypełnienie ankiety nie skutkowało koniecznością podejmowania zadeklarowanej decyzji, ale dało obraz oczekiwań załogi. Dyrekcja kopalni miała do zgryzienia twardy orzech, bowiem rozdzielone kopalnie, aby funkcjonować, muszą mieć wymagane przepisami obłożenie na konkretnych stanowiskach, a to nie zawsze pokrywało się z planami pracowników. Ostatecznie na podstawie złożonych podań z Makoszów na Sośnicę przejdzie ok. 280 pracowników fizycznych, natomiast z Sośnicy na Makoszowy ok. 45. Obsadę działów, które trzeba było podzielić (np. przygotowania produkcji, bhp, mierniczo-geologiczny, socjalny) ustalono decyzją dyrektora. Podział załogi, pokrywający się niemal z deklaracjami z ankiety, został dokonany na miesiąc przed planowanym przejściem załogi do SRK, bowiem przepisy wymagają, aby o zmianie pracodawcy powiadomić z takim wyprzedzeniem.

Dla kopalni Sośnica-Makoszowy, która do ostatniej chwili przed przekazaniem do SRK będzie funkcjonowała jako zakład dwuruchowy, 1 maja jest nadal terminem realnym.

Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Więcej z kategorii
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (21) pokaż wszystkie
  • m*******n 1 maja 2015 09:34:08
    Profile Avatar

    Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.

  • joker 30 kwietnia 2015 12:59:03
    Profile Avatar

    dziwna rzecz . Dyrektor który wymyślił likwidację Centrum chce tu zostać.. szykuje się jakiś przekręt ...

  • joker 30 kwietnia 2015 12:56:22
    Profile Avatar

    do jadzi .. na Centrum to samo ... wywożą wszystko na bobrek ...jak człowiek wyjdzie na 5 minut , może zostać bez krzesła ....

  • qqq 30 kwietnia 2015 09:33:11
    Profile Avatar

    Do marian Jan. Co cię to obchodzi jak ciebie nie dotyczy. Widzę że zawiść tobą kieruje. To i zawiść cię zabije w myśl przysłowia, szablą wojujesz od szabli zginiesz. Pilnuj swojego nosa żeby tobie nie zabrali, a jak bedą zabierać to życzę tobie, zeby nikt ci nie pomógł. ZAWISĆ jest najgorszą cechą ludzkiego charakteru.

  • hanusek 29 kwietnia 2015 17:20:52
    Profile Avatar

    Jeszcze pare miesiecy i wszyscy sie dowiemy jak bardzo kocha nas nasze panstwo :-)

  • marianJan 29 kwietnia 2015 16:10:08
    Profile Avatar

    Panowie mam pytanie: Czy jeśli ktoś wziął pieniądze za zwolnienie z kopalni w latach 90-tych może iść na urlop górniczy? Ponieważ myślałem że pisało gdzieś że pracownicy którzy w przeszłości kożystali z osłon nie mogą ponownie,a teraz dowiedziałem się że jeden gościu idzie i że może jeszcze dostać odprawę.Czy urlop górniczy nie jest zaliczany do "osłon"?

  • edek odprawa 29 kwietnia 2015 09:08:54
    Profile Avatar

    Odprawę policzą 6500 zł za każdy miesiąc, czyli razy 15, brutto.

  • Dorota 29 kwietnia 2015 09:02:54
    Profile Avatar

    Teraz jadą komputery i drukarki i cała reszta w workach i kartonach.

  • jadzia 29 kwietnia 2015 09:01:33
    Profile Avatar

    Trwa nadal wywożenie klamotów na Sośnicę.

  • joker 28 kwietnia 2015 23:14:33
    Profile Avatar

    o wszystkim się mówi , tylko nie o Ruchu Centrum...Wróciła cenzura , czy co ?

  • gość 28 kwietnia 2015 20:55:31
    Profile Avatar

    reszta polaków nie jest zwolniona z wojska... więc dlaczego my mamy być?? "life is brutal" - brać się do roboty!

  • hanusek 28 kwietnia 2015 08:32:42
    Profile Avatar

    22 lata dołu + 3 lata L-4 = 25 :D po co odrabiac niech emeryture wylicza z 22 lat i czesc.

  • odrabiacz 28 kwietnia 2015 08:20:11
    Profile Avatar

    Nikt tez na siłę do woja cię nie brał. Trzeba było odrabiać w szpitalu albo w zieleni miejskiej.

  • zgórka 27 kwietnia 2015 22:54:21
    Profile Avatar

    Ale bajzel!!! Mamy trzy systemy emerytalne: Jedni odchodzą po 21 latach (urlopy górnicze), drudzy po 25 latach (ci co nie chorowali i mieli szczęście ,że nie byli w wojsku) i trzecia grupa odchodząca po 29 latach dołu (25+2 lata wojsko+2 lata L4) Dziwię się ,że związki nic nie robią w tej sprawie byśmy wszyscy górnicy byli równo traktowani. Mogli by chociaż zrobić by te g...ne wojsko zaliczyć, wszak nikt tam nie pchał się na siłę.

  • tera my 27 kwietnia 2015 22:40:36
    Profile Avatar

    do dark 100% racji wszyscy się palą na urlopu a za pare dni w firmie górniczej 1500 na psaku reszta pod stołem złodzieje i tyle

  • lolol 27 kwietnia 2015 22:07:44
    Profile Avatar

    ....odrabianie wojska powinno być zlikwidowane, ale nie l-4, miałeś srake i bolący paluszek to trza było brać urlop

  • zachwycony 27 kwietnia 2015 21:01:30
    Profile Avatar

    Wyniki ostatnich 3 lat pokazały, że S-M posiada najlepszą dyrekcję w całym górnictwie węglowym. Koniecznie trzeba ich awansować na prezesów. Wszystkich czterech, bez wyjątku.

  • dark 27 kwietnia 2015 20:51:01
    Profile Avatar

    wszyscy jesteście kombinatorzy wielce na urlop górniczy a za 2 dni w firmie na dole będziecie młodym robote zabierać cwaniaczki p

  • edek 27 kwietnia 2015 20:20:40
    Profile Avatar

    Wojso powinni zaliczać bo każdy nie szedł ze swojej winy i jeszcze za darmo bo nawet za ten czas nie liczą nic do kapitału początkowego,ale l-4 powinno się odrobić bo to akurat jest uczciwe co do tych co nie kombinowali.

  • jars 27 kwietnia 2015 19:55:49
    Profile Avatar

    L-4 ??? Dość jest lebrów, którzy na tym wozie jechali!!! Niech odrabiają i trzepią porami!!! Lenie zgniłe!!!

  • siiss 27 kwietnia 2015 19:43:47
    Profile Avatar

    ZROBIĆ URLOPY GÓRNICZE DLA CAŁEJ BRANŻY (nie tylko dla wybrańców) A PRZEDE WSZYSTKIM ZLIKWIDOWAĆ ODRABIANIE WOJSKA I L-4 DO EMERYTURY !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • EMRVX
    user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Górniczy związkowcy zwrócili się do minister przemysłu
16 kwietnia 2024
13,473 odsłon
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]