Resorty gospodarki i finansów będą wspierać województwa dotknięte kryzysem w przemyśle - poinformowało Ministerstwo Gospodarki. Ustawa modernizacyjna ma uratować zagrożone firmy przemysłowe i promować nowe inwestycje. Jako pierwsze, mogą skorzystać województwa śląskie i małopolskie.
Środki na sfinansowanie tzw. pakietu interwencyjnego, mają pochodzić m.in. z: funduszy unijnych, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Banku Gospodarstwa Krajowego, spółek skarbu państwa, Planu Junkera oraz środków zwrotnych.
Celem zapowiedzianej ustawy, jest po pierwsze wsparcie istniejącego przemysłu i firm w jego otoczeniu. Ma to zostać osiągnięte przez ułatwianie rozliczeń z urzędami skarbowymi dla firm będących w kryzysie, gwarancje BGK dla banków obsługujących te firmy, wspieranie eksportu, zapewnienia elastyczności zatrudnienia oraz czasowego obniżenia opłat ZUS.
Drugim celem ustawy, jest wsparcie pozyskiwania nowego przemysłu, szczególnie z nowoczesnych branż. Priorytetami, zdaniem Ministerstwa Gospodarki, powinny być rozwój infrastruktury drogowej, przekazywanie na potrzeby nowych inwestycji gruntów spółek skarbu państwa, zwiększenie poziomu zagranicznych inwestycji, m.in.: w branży lotniczej, chemicznej, biotechnologicznej i motoryzacyjnej oraz stworzenie sieci parków przemysłowych w miejscach dotkniętych kryzysem.
Nowe prawo ma też wspierać projekty badawczo rozwojowe (B+R) dla przemysłu. Przewiduje powstanie instrumentu finansowania infrastruktury technologicznej. Dodatkowo, projekty w obszarze infrastruktury energetycznej (project pipeline) mają zostać zestawione z kluczowymi projektami B+R i uzyskać priorytetowe finansowanie ze środków unijnych i krajowych.
Dodatkowo, ustawa będzie przewidywać pomoc dla przedsiębiorców w rewitalizacji użytkowanych przez nich terenów, w tym infrastruktury mieszkalnej, oraz w dopasowaniu edukacji do potrzeb przedsiębiorstw przemysłowych, m.in. przez wyposażenie szkół i firm w infrastrukturę edukacyjną.
- Dzisiaj rozpoczynamy proces konsultacji instrumentów finansowych i prawnych a 15 maja przedstawimy je Zespołowi ds. Industrializacji Śląska - powiedziała w poniedziałek (20 kwietnia) wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Jak poinformowało Ministerstwo Gospodarki, propozycje te zostały opracowane we współpracy z przedstawicielami samorządów oraz instytucji otoczenia biznesu województwa śląskiego i małopolskiego. "Propozycje naszych rozwiązań dzisiaj przedstawimy wiceprzewodniczącemu Komisji Europejskiej, Jyrki Katainenowi i komisarz Elżbiecie Bieńkowskiej, w odniesieniu do zastosowaniu Planu Junkera w finansowaniu części planu" dodała Antoniszyn-Klik.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.