Do końca czerwca powstanie tzw. Nowa Kompania Węglowa, czyli do końca czerwca do Nowej KW zostanie przekazanych jedenaście kopalń KW lub ich części - zapowiedział w poniedziałek (13 kwietnia) w Katowicach Wojciech Kowalczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa.
Zakończenie procesu tworzenia tzw. Nowej KW do końca września przewiduje porozumienie zawarte 17 stycznia między stroną rządową a górniczymi związkami po związkowych protestach w górnictwie. Stan jego realizacji był tematem poniedziałkowego spotkania pełnomocnika rządu ds. górnictwa, a także władz górniczych spółek i związków.
Styczniowe porozumienie zakłada m.in. przekazanie do Spółki Restrukturyzacji Kopalń najbardziej obciążających KW kopalń (celem ich restrukturyzacji) oraz sprzedaż pozostałych 11 zakładów do założonej przez Węglokoks nowej spółki, tzw. Nowej Kompanii Węglowej.
Kowalczyk zakreślił perspektywy dalszej realizacji porozumienia.
- Do końca czerwca powstanie tzw. Nowa Kompania Węglowa, czyli do końca czerwca będzie przekazanych do Nowej KW jedenaście kopalń lub ich części.
Wskazał, że prace związanie z poszukiwaniem inwestora do tzw. Nowej KW są "szeroko zakrojone".
- Kompania Węglowa współpracuje z inwestorami, z pośrednikami finansowymi, z biurami maklerskimi. Są prowadzone zaawansowane rozmowy z inwestorami finansowymi, jak również inwestorami branżowymi. Są podpisane umowy o zachowaniu poufności, dlatego nie chcemy wymieniać nazw - wyjaśnił.
Pytany o wątpliwości związkowców związane z przewidywaną wysokością kapitału dla Nowej KW Kowalczyk zapewnił, że model biznesowy dla tej spółki został opracowany przez zarząd KW "w oparciu o najlepsze praktyki, jeśli chodzi o sztukę finansową i został zweryfikowany przez renomowane firmy doradcze i - częściowo - banki komercyjne". Jak ocenił, banki te wyraziły "bardzo konstruktywne podejście". Podkreślił, że sam nie ma w tej sprawie powodów do zwątpienia.
Odnosząc się do wątpliwości dziennikarzy czy jest możliwy sukces poszukiwań inwestora dla Nowej KW w sytuacji związanej m.in. z cenami węgla czy unijną polityką dekarbonizacji Kowalczyk powtórzył, że model biznesowy został opracowany w oparciu o najlepsze praktyki. Dodał, że rynki surowcowe podlegają cyklom koniunkturalnym.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
rawanelli jak by ktos miał szacunek do siebie nigdy by nie podjął takiej pracy za taką kwotę a wyzysk zagranicznej chołoty by się skonczył
Zlikwidować odrabianie wojska i chorobowego, dać wszystkim górnikom możliwość skorzystania z urlopów górniczych i pozamykać te zdechłe, nierentowne kopalnie. A nie tworzyć niby "nowe" zdechłe kompanie czy spółki i tasować niby "nowych" prezesów przechodzących z jednej spółki do drugiej.
Rozumiem Pablo, że Ty chętnie zrzekasz się części swojej pensji?
Zgadzam sie nierentowne kopalnie powinno sie zamknac a te rentowne oddac pracownikom, panstwowy wlasciciel nie jest dobry chyba ze dla zwiazkowcow i pracownikow ktorzy nie chca oddac naawet 1/10 swoich przywilejow.
RAWANELLi, ale z ciebie palant
niech w koŃcu ktoŚ zrobi porzĄdek z tym gÓrnictwem. pozamykaĆ nierentowne kopalnie, niech siĘ "cwaniakom" wody do uszu naleje. niech sobie poszukajĄ pracy w marketach za 1200 zŁ. to siĘ dowiedzĄ co to jest szacunek do pracy i pracownika. a propos to "bobrek" niech fedruje jeszcze co najmniej 25 lat.
Czy nadal firma panstowa nowa kompania węglowa będzie płacić 120 dni swoim dostawcom
Czesc wam sekretarz Kowalczyk mowi nam o planie naprawczym dla naszego gornictwa ale tak naprawde to sam nie ma pojecia co z kopalniami zrobic -a porozumienie UE mowi ze trzeba kupowac wegiel a ratowanie polskiej gospodarki nie obchodzi zadnego z obecnie rzadzacych trzeba jeszcze cos sprzedzc bo moga juz NAS nie wybrac a wybory tuz tuz SZCZESC BOZE