Do końca czerwca powstanie tzw. Nowa Kompania Węglowa, czyli do końca czerwca do Nowej KW zostanie przekazanych jedenaście kopalń KW lub ich części - zapowiedział w poniedziałek (13 kwietnia) w Katowicach Wojciech Kowalczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa.
Zakończenie procesu tworzenia tzw. Nowej KW do końca września przewiduje porozumienie zawarte 17 stycznia między stroną rządową a górniczymi związkami po związkowych protestach w górnictwie. Stan jego realizacji był tematem poniedziałkowego spotkania pełnomocnika rządu ds. górnictwa, a także władz górniczych spółek i związków.
Styczniowe porozumienie zakłada m.in. przekazanie do Spółki Restrukturyzacji Kopalń najbardziej obciążających KW kopalń (celem ich restrukturyzacji) oraz sprzedaż pozostałych 11 zakładów do założonej przez Węglokoks nowej spółki, tzw. Nowej Kompanii Węglowej.
Kowalczyk zakreślił perspektywy dalszej realizacji porozumienia.
- Do końca czerwca powstanie tzw. Nowa Kompania Węglowa, czyli do końca czerwca będzie przekazanych do Nowej KW jedenaście kopalń lub ich części.
Wskazał, że prace związanie z poszukiwaniem inwestora do tzw. Nowej KW są "szeroko zakrojone".
- Kompania Węglowa współpracuje z inwestorami, z pośrednikami finansowymi, z biurami maklerskimi. Są prowadzone zaawansowane rozmowy z inwestorami finansowymi, jak również inwestorami branżowymi. Są podpisane umowy o zachowaniu poufności, dlatego nie chcemy wymieniać nazw - wyjaśnił.
Pytany o wątpliwości związkowców związane z przewidywaną wysokością kapitału dla Nowej KW Kowalczyk zapewnił, że model biznesowy dla tej spółki został opracowany przez zarząd KW "w oparciu o najlepsze praktyki, jeśli chodzi o sztukę finansową i został zweryfikowany przez renomowane firmy doradcze i - częściowo - banki komercyjne". Jak ocenił, banki te wyraziły "bardzo konstruktywne podejście". Podkreślił, że sam nie ma w tej sprawie powodów do zwątpienia.
Odnosząc się do wątpliwości dziennikarzy czy jest możliwy sukces poszukiwań inwestora dla Nowej KW w sytuacji związanej m.in. z cenami węgla czy unijną polityką dekarbonizacji Kowalczyk powtórzył, że model biznesowy został opracowany w oparciu o najlepsze praktyki. Dodał, że rynki surowcowe podlegają cyklom koniunkturalnym.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.