Gospodarczy Gabinet Cieni Biznes Center Club opracował rekomendacje gospodarcze dla rządu Ewy Kopacz. Znaczące miejsce zajmują wśród nich zalecenia dla górnictwa węgla kamiennego. Rekomendacje zostały przedstawione dziś (13 kwietnia) w Warszawie podczas posiedzenie Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC.
Autorem zaleceń, które przedstawiamy poniżej, jest dr Janusz Steinhoff, minister ds. gospodarki i energetyki w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC.
1. Aktualna kondycja górnictwa węgla kamiennego wymaga pilnego podjęcia niezbędnych działań naprawczych uwzględniających obecne i perspektywiczne realia rynkowe a także konieczność racjonalnych zmian strukturalnych.
2. Większość kopalń wydobywających węgiel energetyczny generuje straty, które w Kompanii Węglowej przekroczyły wielkość ok. 40 zł/tonę.
3. Istniejące obecnie tzw. moce wydobywcze kopalń węgla energetycznego są nadmierne w stosunku do zapotrzebowania krajowego: ocenia się, ze ich poziom w odniesieniu do aktualnych potrzeb energetyki i ciepłownictwa w zakresie tzw. miałów energetycznych jest nadmierny o ok. 10-12 mln/ton/rok.
4. Konieczna jest redukcja istniejących mocy wydobywczych poprzez likwidację trwale nierentownych kopalń lub ich części.
5. Ocena kopalń powinna zostać przeprowadzona w oparciu o wyniki szczegółowych analiz ekonomiczno-geologicznych.
6. Likwidacja kopalń powinna zostać poprzedzona niezbędną redukcją zatrudnienia w oparciu o wprowadzony system dobrowolnych odejść pracowników.
7. W kopalniach, które nie przeznaczono do likwidacji należy przeprowadzić restrukturyzację, której celem jest odzyskanie rentowności. Niezbędna w tym celu będzie zmiana organizacji pracy (6 dniowy tydzień pracy) oraz podjęcie działań redukujących i racjonalizujących koszty wydobycia.
8. Należy rozważyć możliwość inkorporacji kopalń (na zasadach rynkowych) do spółek elektroenergetycznych i ciepłowniczych. Opierając się na pozytywnych doświadczeniach spółki Tauron-Wydobycie należy oczekiwać jako rezultatu tych zmian strukturalnych efektu synergii oraz radykalnej poprawy zarządzania zakładami wydobywczymi. Istotny w tej materii jest również kontekst bezpieczeństwa energetycznego.
9. Część zrestrukturyzowanych kopalń węgla energetycznego należy wnieść do Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Również w tym przypadku można oczekiwać efektu synergii oraz poprawy kondycji spółki w rezultacie dywersyfikacji produkcji. Ceny węgla energetycznego nie są związane z dużymi wahaniami cen węgla koksującego, które wynikają z koniunktury w przemyśle stalowym.
10. Należy zintensyfikować działania na rzecz przyspieszenia prywatyzacji zintegrowanych spółek energetyczno-węglowych.
11. Pozostałe kopalnie należy sprywatyzować. Uwzględnić należy możliwość udziału w tych procesach spółek pracowniczych.
12. Należy wspierać badania nad bardziej zaawansowanymi technologiami wykorzystania węgla (procesy zgazowania i inne technologie chemiczne.
Gospodarczy Gabinet Cieni BCC to think tank, który powstał w kwietniu 2012 r., aby wspierać działania rządu służące gospodarce oraz inspirować i monitorować prace resortów kluczowych z punktu widzenia rozwoju przedsiębiorczości. To gabinet gospodarczych fachowców, będących najbliżej problemów, z którymi na co dzień zmagają się polscy przedsiębiorcy i gospodarka.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Unia rozkazała zamknąć kopalnie I już !!!!! A Tusk i Komorowski no i pani Ewa jak pieski to robią !!! Jaki z tego morał? Idą wybory !
Rząd PO chce likwidować górnictwo ,a karze odrabiać wojsko i L4. TO JAKAŚ PARANOJA !!!! Zlikwidować odrabianie i puszczać ludzi na emerytury skoro mamy odchodzić od węgla.
przecież obecny rząd wprowadził odrabianie wojska i chorobowego w górnictwie co jest nie zgodne konstytucją RP gdyż dyskryminuje to daną grópę zawodową na tle pozostałych
Właściwie to te hasło można byłoby odnieść do BCC i im podobnych. Zlikwidować tę bandę kolesi, zreformować pozostałe organizacje tzw. pracodawców i przedsiębiorców, a na koniec połączyć w jedno ciało obejmujące wszystkie branże.
Odrabianie L-4 to strzał w kolano kopalniom przez PO Ludzie kombinują żeby dociągnąć do jubilata powiększyć emerytury itp.
Energetyka może kupować kopalnie. Byłoby to nawet wskazane. Ale nie można energetyki zmuszać, żeby kupowała coś, co nie jest jej potrzebne Energetyka jest na giełdzie, a pan J.S ma pomysły takie, jakby to była wyłącznie własność państwowa. Nie jest! W gospodarce rynkowej propozycje pana J.S. brzmią, jak program wzięty z archiwów wydziału ekonomicznego KC PZPR. Jak pan sobie wyobraża wniesienie kopalń do JSW? JSW musiałaby za nie zapłacić? Czym?
W punkcie 3 stwierdzono, że moce wydobywcze kopalń są nadmierne w stosunku do zapotrzebowania,a 4 punkty dalej stwierdza się że zamiast 5 dni w tygodniu, kopalnie powinny fedrować przez 6 dni... Czy to się ze sobą nie kłóci?
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Temu panu już dziękujem !!!