Agencja Rozwoju Przemysłu i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju podpisały w czwartek (9 kwietnia) list intencyjny dotyczący wsparcia innowacyjnych projektów - poinformowało portal górniczy nettg.pl NCBiR.
Porozumienie ma na celu zapewnienie przedsiębiorcom kompleksowej ścieżki finansowania: od badań i prac badawczo-rozwojowych do wprowadzenia produktu na rynek.
- Łączymy oferty ARP i NCBR tworząc nową jakość finansowania innowacji - wyjaśniła Patrycja Zielińska wiceprezes ARP.
- Naszym wspólnym celem jest, aby działania obu instytucji jeszcze lepiej się uzupełniały, z korzyścią dla przedsiębiorców rozwijąjących nowe technologie. Projekty badawczo-rozwojowe charakteryzują się długim czasem realizacji - trwają od 3 do 6 lat. Wiążą się przy tym ze znacznym ryzykiem, dlatego współfinansowanie projektów wysokich technologii ze środków publicznych stanowi znaczącą zachętę dla przedsiębiorców do ich podejmowania - podkreślił z kolei prof. Krzysztof Kurzydłowski, dyrektor NCBR.
Przedsiębiorcy, którzy przeszli przez fazę badawczo-rozwojową, finansowaną przez NCBR, mogą starać się o wsparcie kapitałowe oferowane przez ARP lub ARP Venture. To wzbogacenie dostępnej dotychczas w ramach programów NCBR z rodziny BRIdge oferty finansowania innowacyjnych projektów przy udziale funduszy wysokiego ryzyka.
- Dzięki zacieśnieniu współpracy pomiędzy naszymi instytucjami możemy zapewnić finansowanie na każdym etapie cyklu życia projektu - wyjaśniła wiceprezes Zielińska.
Jak podkreślono w komunikacie Centrum, przykładem firmy, która przeszła taką drogę jest firma GRC Technologie z Krakowa. Technologia stosowana przez GRC (produkcja m.in. cementu z popiołu powstającego ze spalania węgla), została opracowana przez naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, w ramach projektu finansowanego przez NCBR. Natomiast dofinansowanie rozpoczęcia produkcji firma uzyskała od ARP Venture.
- W ten sposób ARP zapewniła wsparcie na ostatnim etapie wdrażania innowacyjnego projektu, uzupełniając ofertę NCBR- podkreśliła wiceprezes Zielińska.
Beneficjenci programów realizowanych przez NCBR będą mogli także zgłaszać swoje innowacyjne projekty na Platformę Transferu Technologii.
- Chcemy, aby była to przestrzeń komunikacyjna ułatwiająca współpracę dawców technologii z biorcami - stwierdziła Patrycja Zielińska.
Platforma będzie oferowała pełne wsparcie brokerskie i eksperckie. W drugiej połowie roku możliwe będzie także uzyskanie dofinansowania na zakup licencji oraz usług doradczych towarzyszących transferowi technologii.
- Edukowanie przedsiębiorców w zakresie możliwości i korzyści z prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej oraz oferowane im profesjonalne doradztwo jest istotnym elementem budowania kultury innowacyjności w Polsce. Cieszę się, że ARP podjęła się tej inicjatywy, która stanowi doskonałe rozwinięcie oferowanych przez NCBR mechanizmów wsparcia - powiedział prof. Kurzydłowski.
NCBR i ARP zamierzają również współpracować przy tworzeniu prostych i przyjaznych dla przedsiębiorców warunków aplikowania o wsparcie oraz przy promocji dobrych praktyk w zakresie finansowania innowacyjności.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.