Ponad 9 mld euro trafi na dofinansowanie niskoemisyjnych inwestycji z pieniędzy unijnych przeznaczonych na lata 2014-2020 - poinformowała w piątek (27 marca) minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak.
- Wspieranie gospodarki niskoemisyjnej zostało uznane za jedno z kluczowych, strategicznych zadań gospodarki unijnej. Rozumianej nie tylko jako element podnoszenia komfortu życia mieszkańców w Europie, ale również jako element innowacyjności, agresywnej konkurencyjności gospodarki Unii jako całości - mówiła Wasiak, otwierając w piątek Forum Gospodarki Niskoemisyjnej "Innowacyjność a gospodarka niskoemisyjna". - W zbliżającej się perspektywie mamy bardzo wysoki budżet na działania z tym związane - ponad 9 mld euro - zaznaczyła szefowa MIR, dodając, że niezwykle ważne jest właściwe zagospodarowanie tych pieniędzy.
Wasiak poinformowała, że po fundusze unijne, przeznaczone na projekty niskoemisyjne, będzie można sięgnąć w krajowych programach operacyjnych: "Infrastruktura i Środowisko" oraz "Polska Wschodnia".
- Liczymy też, że środki, które znajdują się w regionalnych programach operacyjnych, również będą wydane efektywnie (w tym zakresie) - dodała.
Również wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński zwrócił uwagę na dużą pulę pieniędzy UE na niskoemisyjne przedsięwzięcia.
- Przed nami olbrzymie wyzwanie - zarówno na poziomie przedsiębiorstw, jak i sektora publicznego - rekordowe środki w nowej perspektywie unijnej - zaznaczył.
W latach 2014-2020 największym źródłem funduszy UE dla Polski, przeznaczonym na inwestycje, jest wart 27,4 mld euro program "Infrastruktura i Środowisko". Będzie on wspierał m.in. projekty związane z ochroną środowiska, energetyką i gospodarką niskoemisyjną.
"Polska Wschodnia" to program współfinansowany z funduszy europejskich dla pięciu województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Cały jego budżet sięga 2 mld euro z polityki spójności, czyli ponad 8 mld zł.
Na lata 2014-2020 Polska ma do wykorzystania w sumie 82,5 mld euro z unijnej polityki spójności. To więcej niż w poprzedniej perspektywie 2007-2013. Wówczas było to ok. 68 mld euro. Blisko 40 proc. funduszy polityki spójności będą zarządzały samorządy województw. To ponad 31 mld euro.
Ograniczenie emisji dwutlenku węgla (CO2) o 40 proc. oraz wzrost udziału produkcji energii z OZE do 27 proc. to kluczowe zapisy nowego pakietu klimatycznego na następną dekadę.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.