Przejęcie części mienia Kompanii Węglowej przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń nie będzie miało negatywnego wpływu na konkurencję - czytamy w komunikacie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jednocześnie Urząd wydał zgodę na koncentrację, polegającą na przejęciu przez SRK kopalń Piekary i Brzeszcze oraz ruchów Makoszowy i Centrum.
UOKiK uznał, że transakcja nieodpłatnego zbycia kopalń "nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji", bowiem "rynek wprowadzania do obrotu węgla kamiennego ma wymiar co najmniej europejski, a łączne udziały uczestników koncentracji nie przekraczają poziomu 5 proc."
Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.
Udzielenie zgody przez UOKiK jest kolejnym krokiem prowadzącym do rozbioru Kompanii Węglowej. O ile w myśl biznesplanu spółki kopalnie Brzeszcze i Piekary mają zostać przekazane do SRK do końca miesiąca, to w przypadku ruchów Makoszowy i Centrum nastąpi to z końcem kwietnia - początkiem maja. Proces ten wydłuża się z powodu konieczności rozdziału ruchów Sośnica-Makoszowy i Bobrek-Centrum. Jednym z pierwszych zadań, które przeprowadza się w związku z tym podziałem, jest utworzenie zorganizowanych części przedsiębiorstwa. Każdy z ruchów, jako odrębny zakład górniczy, musi też mieć zatwierdzone odrębne dokumenty, regulujące jego funkcjonowanie, takie jak plan ruchu zakładu górniczego czy plan poprawy bezpieczeństwa. Dokumenty trzeba rozdzielić w ramach jednego przedsiębiorstwa na dwie kopalnie i "obłożyć stanowiskowo".
W przypadku ruchów, których integracja była zaawansowana (tak jak w Bobrku-Centrum) czasem trzeba od nowa stworzyć dla jednego z nich wyspecjalizowane komórki organizacyjne (np. stację tąpań). Wszystkie te kroki wymagają uzgodnień ze Specjalistycznym Urzędem Górniczym, czy Urzędem Marszałkowskim, w którym zapadają np. decyzje środowiskowe delegowane na Kompanię Węglową. Takie decyzje trzeba teraz rozdzielić w ramach KW SA na dwie kopalnie i niemal równocześnie na dwa różne przedsiębiorstwa. Niełatwym przedsięwzięciem jest też zsynchronizowanie podziału koncesji. Aby proces ten przebiegł bez zakłóceń i koncesja nie została zawieszona, podmiot zbywający musi złożyć wniosek w Ministerstwie Środowiska równocześnie z przejmującym.
Jakie będą dalsze losy ruchów Sośnica i Bobrek? Sośnica pozostanie w Kompanii Węglowej i do końca czerwca, wraz z dziesięcioma innymi kopalniami zostanie wniesiona do spółki celowej Węglokoks ROW, która da początek "Nowej Kompanii Węglowej". Bobrek, mający stać się kopalnią kompaktową, zostanie sprzedany bezpośrednio spółce Węglokoks-Kraj. Umowa przedwstępna w tej sprawie została zawarta 19 lutego.
Jeśli chodzi o cztery kopalnie, które trafią do SRK, to trzy z nich znaleźć mają inwestora zewnętrznego. W przypadku Brzeszcz ma to być Tauron. Jeżeli do transakcji nie dojdzie do końca września kopalnia trafi do "Nowej Kompanii Węglowej". Dla Piekar, a być może także dla Makoszów, docelowym inwestorem będzie Węglokoks-Kraj. Centrum zostanie wygaszone.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Jakoś się tym nie potrafię przejmować
wkońcu zamkną tego raka makoszowskiego
Ty się nomenomen zastanów. Jeśli żony radnych kopalnia mocno awansowała, to jakie będzie głosowanie?
Gietałtowice olane są inne pokłady :) synek
To jednak kopalnia Bobrek Centrum zostanie definitywnie zamknięta ...?!!! Pięknie to załatwili ...!!!
Dla kopalni Brzeszcze to jest poczatek procesu wygaszania wydobycia.
Nawet kopalnie złota u nas byłyby nieopłacalne przy takiej polityce.
Mam nadzieję, że gmina Gierałtowice zablokuje wydobycie sośnicy,a OUG to zrozumie, bo to najbardziej niebezpieczna z kopalń i dla powierzchni i dla pracowników.
Przenieść kopalnie Tauron Wydobycie i JSW do SRK i dać górnikom z tych kopalń możliwość skorzystania z urlopów górniczych bo jest podobno z 12 tyś, chętnych.