We wtorek (24 marca) rada nadzorcza Spółki Restrukturyzacji Kopalń pozytywnie zaopiniowała uchwałę jej zarządu o przejęciu od Kompanii Węglowej kopalń Piekary i Brzeszcze. Proces uzyskiwania zgód korporacyjnych trwa także po stronie Kompanii Węglowej.
Wprawdzie Spółka nie udziela w tej sprawie informacji, ale TG udało się nieoficjalnie dowiedzieć, iż rada nadzorcza KW podjęła w tej sprawie pozytywną decyzję w miniony poniedziałek. Zarówno SRK, jak i KW czekają teraz na zgody swoich walnych zgromadzeń akcjonariuszy. Tę funkcję od kilku tygodni pełni minister Skarbu Państwa.
Nieodpłatne zbycie przez Kompanię Węglową kopalń Piekary i Brzeszcze, a następnie ruchów Makoszowy i Centrum na rzecz Spółki Restrukturyzacji Kopalń jest realizacją porozumienia z 17 stycznia. Zawarto je pomiędzy stroną rządową, Międzyzwiązkowym Komitetem Protestacyjno-Strajkowym, zakładowymi organizacjami związkowymi działającymi w Kompanii Węglowej, przedstawicielami rządu, a także zarządami SRK oraz Kompanii Węglowej i Węglokoksu po trwającym od 7 stycznia proteście.
Jeszcze w styczniu, na konferencji prasowej zorganizowanej tuż po zawarciu porozumienia, zarząd KW twierdził, że wskazane kopalnie muszą zostać przekazane do SRK jak najwcześniej, co umożliwi spółce odcięcie ogona narastających zobowiązań. W zaprezentowanym na początku marca biznesplanie Kompanii znalazł się już zapis, że transfer Piekar i Brzeszcz nastąpi do końca tego miesiąca. Na przeszkodzie stoi jednak brak rozporządzeń wykonawczych do ustawy o restrukturyzacji górnictwa, znowelizowanej w połowie styczni. Rozporządzenia ma wydać resort gospodarki. Ich brak sprawia, że pieniędze dla SRK na realizację programu osłon oraz dopłaty do bieżącej produkcji nie mogą spłynąć na jej konto.
Po raz kolejny polskie górnictwo węgla kamiennego zderza się z brakiem decyzji.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Dajcie urlopy górnicze dla całego górnictwa ,a kopalnie do roku same się pozamykają. I bedzie po problemie,a tak tylko przeciąga rząd agonię.
Nie chodźcie na wybory -tym bardziej w maju ! A potem narzekajcie że jest jak jest. Ci ludzie w ogóle nad czymś panują ? Przypomina mi to kolejny rozbiór Polski ! ...... nieżont fahofcuf !
Decyzje podejmuje unia z Merkel. Kopalnie polskie sa do zamknięcia po to zostały wymyślone kary co2 . Prąd będzie nam sprzedawać Merkel i Francja decyzja podjęta. 39 rok nadal trwa!!!! Brzebudzcie sie
To jest celowe działanie rządu - zemsta.
Nic nowego w tym źle zarządzanym, bałaganiarskim, skorumpowanym, dzikim kraju.
I tak będzie tak: Premier: rząd wprowadzi ustawę by ZUS musiał kupić obligacje wyemitowane przez JSW. Efekt: podwyżki na kopalniach o 20%, brak rewaloryzacji emerytur i podwyżka VAT do 24%. Strona społeczna: Złodzieje!!! Nie pozwolimy na obniżkę emerytur górniczych (brak rewaloryzacji) Premier: Podwyżki o 20%, VAT 24%, obcięcie świadczeń emerytalnych o 50% oprócz świadczeń górniczych, emerytury górnicze o 20% w górę Strona społeczna: Zgoda, jest porozumienie, kończymy strajk!
kolejny raz pokazano jakich mamy profesjonalistów........