Prof. Antoni Tajduś jest także kierownikiem studiów podyplomowych "budownictwo i bezpieczeństwo tunelowe". To nowość w ofercie Akademii Górniczo-Hutniczej. Trwa nabór na I edycję studiów.
Mają one przygotować słuchaczy do skutecznej i nowoczesnej działalności zawodowej w sferze budownictwa i bezpieczeństwa tuneli komunikacyjnych, szybkich zmian w stosowanych technologiach oraz w sytuacji przygotowania polskich przedsiębiorstw do funkcjonowania w ramach przepisów Unii Europejskiej.
W Polsce w ostatnich latach następuje dynamiczny rozwój budownictwa podziemnego (metra, tunele, garaże podziemne, składowiska itp.) Z tego powodu właśnie zostały przygotowane studia podyplomowe skierowane do absolwentów szkół wyższych technicznych (preferowane wykształcenie z kierunków budownictwo, górnictwo i geologia inżynierska, inżynieria środowiska), którzy chcą podnieść swoje kwalifikacje w zakresie szczególnie budownictwa tunelowego.
Studia obejmują 200 godzin dydaktycznych prowadzonych w formie wykładów, ćwiczeń, seminariów. Pierwszy semestr zajęć poświęcony zagadnieniom związanym z: rozpoznaniem własności masywów skalnych i gruntowych, różnymi metodami drążenia tuneli tradycyjnymi za pomocą maszyn pełnoprzekrojowych, tarczowych i wiercących TBM, TBMS projektowaniu tuneli łącznie z projektowaniem ich portali. Projektowanie obejmować będzie zarówno metody analityczne jak również numeryczne. Drugi semestr zajęć skoncentrowany będzie na omówieniu problematyki bezpieczeństwa tunelowego, w tym problemów związanych z wentylacją tuneli, zagrożeniem pożarami, wypadkami i niezbędnym wyposażeniem technicznym tuneli.
W Polsce buduje się kilka tuneli drogowych. Jedną z największych inwestycji, bo jej wartość szacowana jest na1,3 mld zł, to budowa tunelu pod górą Luboń Mały. Będzie miał długość 2,1 km, Będzie to najdłuższy tunel w Polsce. To i tak karzełek przy tunelu kolejowym Gotthard Base (57 km), który ma zostać zbudowany do 2016 r. Na razie krajowy rekord należy do poniemieckiego, zbudowanego w okolicach Wałbrzycha, tunelu kolejowego z 1880 r.
Studia podyplomowe dla chcących się specjalizować w budownictwie i bezpieczeństwie tunelowym rozpoczną się 1 października 2015 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.