- Klasa patronacka to jeden ze sposobów na rozwiązanie problemu braku wykwalifikowanej kadry pracowniczej w przedsiębiorstwie. Firma we współpracy ze szkołą przygotowuje sobie nowych pracowników. Jest to jednocześnie sposób na prowadzenie szkoły społecznie użytecznej - zaznacza wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.
Zasadę funkcjonowania klasy patronackiej oraz zalety takiego rozwiązania wyjaśnia Ministerstwo Gospodarki w komunikacie z 23 marca:
Klasa patronacka to klasa objęta wsparciem konkretnej firmy. Patron w liście intencyjnym, porozumieniu lub umowie zawartej ze szkołą deklaruje pomoc w procesie kształcenia. Wsparcie może przybierać różną formę.
Może się na nie składać przyjęcie uczniów danej klasy na praktyki zawodowe do firmy, wyposażenie pracowni szkolnych w sprzęt i materiały dydaktyczne, dodatkowe szkolenia czy ufundowanie stypendiów dla uczniów. Ponadto Patron uczestniczy w opracowaniu programu nauczania, dopasowanego do profilu i zapotrzebowania jego firmy.
Uczeń, zaś mając dostęp do nowoczesnego sprzętu i technologii, wykazując się zaangażowaniem i umiejętnościami staje się specjalistą o wysokich kwalifikacjach. Po ukończeniu szkoły zna specyfikę zakładu, stosowane w nim technologie i po krótkim doszkoleniu może podjąć w nim stałą pracę.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.