W niedzielę (22 marca) obchodzony będzie XXI Światowy Dzień Wody - święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. W tym roku jego hasłem przewodnim jest Woda i Zrównoważony Rozwój.
Zarząd WFOŚiGW w Katowicach w styczniu podjął uchwałę o dofinansowaniu obchodów Światowego Dnia Wody organizowanych przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego S.A. w Częstochowie. Uczestnicy wydarzenia będą mieli m.in. możliwość zwiedzenia laboratorium Wydziału Inżynierii Środowiska i Biotechnologii Politechniki Częstochowskiej oraz ujęcia wody Wierzchowisko i laboratorium badania wody. Zaplanowano także zorganizowanie konkursów: interdyscyplinarnego z wiedzy o wodzie "Woda = Życie" oraz plastycznego "Woda dla Życia". W czasie obchodów Światowego Dnia Wody odbędą się także Dni Otwarte w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego SA w Częstochowie.
Celem organizacji imprezy jest m.in.: podniesienie świadomości na temat roli wody w życiu każdego człowieka, promocja odpowiedzialnego i racjonalnego korzystania z wody, rozwijanie wiedzy o lokalnych warunkach hydrogeologicznych oraz o problemach związanych z zanieczyszczeniem wód, w tym wód podziemnych.
Woda pitna staje się coraz cenniejsza. Tym bardziej, stanowi ona zaledwie ok. 3 proc. zasobów wody na świecie, a ok. 1,2 mld ludzi na świecie nie ma dostępu do czystej wody, natomiast w miastach mieszka 3,3 mld ludzi.
Problem wody pitnej oraz zanieczyszczeń występuje także w Polsce. Zasoby wody pitnej na 1 mieszkańca w Polsce są niskie. Zagrożenia takie jak powodzie i zanieczyszczenia rzek, a w efekcie także i Morza Bałtyckiego powodowane są m.in niewłaściwym traktowaniem dolin rzecznych, nadmierną ich regulacją, błędnym planowaniem przestrzennym oraz niską świadomością społeczną - alarmują organizacje ekologiczne, m.in. Klub Gaja ściśle współpracujący z WFOŚiGW w Katowicach.
- W ciągu ostatnich 25 lat czystość wody w Polsce poprawiała się, co nie oznacza, że spełniamy wszystkie wymagania Ramowej Dyrektywy Wodnej. Obawiam się jednak, dalszego niszczenia polskich rzek i strumieni pod pretekstem działań przeciwpowodziowych, tym bardziej, że nie dostosowaliśmy się do traktowania rzek ekosystemowo i z poszanowaniem wszystkich użytkowników, w tym przyrody - przyznaje Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.
Redukcję oraz kontrolę zanieczyszczeń zapewnia Ramowa Dyrektywa Wodna. Porządkuje i koordynuje ona istniejące europejskie ustawodawstwo wodne, ma także na celu ochronę wody przed zanieczyszczeniem u jej źródła. Głównym celem Ramowej Dyrektywy Wodnej jest jednak osiągnięcie "dobrego stanu wód" do 2015 roku.
W galerii: woda taka jest (zdjęcia: Andrzej Bęben - nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.