Przedstawiciele subregionu centralnego woj. śląskiego podpisali umowę na wdrażanie tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Dzięki niej tamtejsze lokalne samorządy rozdzielą ponad 20 proc. Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020 (RPO).
Subregion centralny to największy z czterech subregionów woj. śląskiego; obejmuje m.in. aglomerację katowicką. Działający w nim związek gmin i powiatów zaakceptował umowę na wdrażanie ZIT jako ostatni w regionie. W miniony piątek umowy na wdrażanie analogicznych dokumentów podpisali przedstawiciele subregionów: północnego, zachodniego i południowego.
Już w poprzednim śląskim RPO część unijnych środków została przekazana do samodzielnego rozdysponowania między cztery subregiony województwa. Teraz podobne rozwiązanie pod nazwą Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) stosowane jest w skali kraju w miastach wojewódzkich i ich tzw. obszarach funkcjonalnych.
W przypadku woj. śląskiego ZIT będzie wdrażał cały subregion centralny. Pozostałe będą korzystać z narzędzia pod nazwą Regionalnych Inwestycji Terytorialnych (RIT).
Subregiony będą wdrażać ZIT/RIT jako tzw. instytucje pośredniczące. W przypadku subregionów północnego i południowego zarząd woj. śląskiego, który koordynuje RPO, zawarł odpowiednie umowy z tzw. liderami subregionów - prezydentami miast Częstochowy i Bielska-Białej. W przypadku subregionu zachodniego i centralnego stronami są miejscowe związki gmin i powiatów.
Jak wyjaśniali w piątek przedstawiciele województwa i subregionu centralnego, ich umowa nie została jeszcze wtedy zawarta ze względu na tempo prac, które nie pozwoliło rozwiać ostatnich wątpliwości miast.
W środę Witold Trólka z biura prasowego urzędu marszałkowskiego przekazał, że umowa z subregionem centralnym została podpisana. We wtorek rano najpierw sygnował ją marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa; natomiast po południu tego dnia do urzędu dotarł dokument z podpisami członków zarządu Związku Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego - prezydenta Katowic Marcina Krupy i prezydenta Jaworzna Pawła Silberta.
We wtorkowej (17 marca) rozmowie z dziennikarzami, jeszcze przed podpisaniem umowy przez subregion centralny, Saługa sygnalizował że postanowienia dokumentu zostały wynegocjowane przez specjalistów obu stron w połowie lutego.
- Na to wkroczyli prezydenci ze świeżą wiedzą i zaczęli zadawać pytania - mówił marszałek.
- Myślę, że nastąpiło trochę pomieszanie ról. Prezydenci, którzy zasiadają w zarządzie związku mają przejąć od nas część kompetencji i organizować to dalej. A oni czują się trochę i rozmawiają z nami jako odbiorcy, beneficjenci tych programów - ocenił Saługa.
Nowy śląski RPO Komisja Europejska zatwierdziła 18 grudnia. Znalazło się w nim najwięcej środków UE spośród programów regionalnych w Polsce - 3,477 mld euro. Na ZIT i RIT trafi 1107,8 mln euro, czyli 32 proc. alokacji całego RPO.
Subregion centralny zrzesza 81 samorządów, obejmuje 5,6 tys. km kw. powierzchni i 2,86 mln mieszkańców. Na realizację swojego ZIT tamtejszy związek subregionu otrzyma 793 mln euro.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.