Katowicki EMAG realizuje na zlecenie Dyrektoriatu Generalnego Energii i Transportu Komisji Europejskiej międzynarodowy projekt CIRAS dotyczący zarządzania ryzykiem w infrastrukturach krytycznych.
Celem jest wypracowanie metod i narzędzi do zarządzania ryzykiem w infrastrukturach krytycznych w Europie.
- Strajk, problemy z transportem węgla do elektrowni i koksowni, to przerabialiśmy nie tak dawno temu. Tego typu zagrożenia, podobnie jak wszystkie inne, trzeba przeanalizować i umieć im przeciwdziałać. Dlatego też zorganizowaliśmy warsztaty mające na celu zidentyfikowanie potrzeb i wymagań operatorów wobec tworzonego w ramach projektu CIRES narzędzia, które pozwoli efektywnie zarządzać ryzykiem w ochronie infrastruktury krytycznej - wyjaśnia dr Andrzej Białas menedżer projektu CIRAS w Instytucie EMAG.
Infrastruktury krytyczne to w przeważającej mierze te gałęzie przemysłu, które mają znaczący wpływ na funkcjonowania państwa i społeczeństwa, a więc energetyka, produkcja paliw, w tym górnictwo, a także transport.
W warsztatach które odbyły się 5 marca w katowickim EMAG-u wzięli udział przedstawiciele różnych instytucji krajowych i zagranicznych m.in. z Niemiec, Holandii i Hiszpanii.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.