W Mysłowicach oraz w Rudzie Śląskiej w sobotę (28 lutego)zapłonie 4000 zniczy. Dla upamiętnienia ofiar Tragedii Górnośląskiej.
O godzinie 18:00 na rynku w Mysłowicach zapłonie 2281 zniczy oraz 1855 na placu Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej - dokładnie tyle wynosi potwierdzona liczba ofiar mysłowickiego obozu Rosengarten oraz świętochłowickiej Zgody.
Podczas uroczystości odczytane zostaną także nazwiska ofiar. W Mysłowicach hołd ofiarom złożą m.in. przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska Jerzy Gorzelik, europoseł Marek Plura, prof. Zbigniew Kadłubek oraz dr Tomasz Słupik. W Rudzie Śląskiej wiceprezydent miasta Michał Pierończyk, wiceprzewodniczący sejmiku Henryk Mercik, przewodniczący...
- W roku 1945 niemal wszyscy mieszkańcy Górnego Śląska postawieni zostali w stan podejrzenia. Narażeni byli nie tylko na represje ze strony sowieckiej - brutalność Armii Czerwonej i wywózki do ZSRR. Ówczesne polskie władze poddały ich upokarzającym procedurom weryfikacji i rehabilitacji. W imię jednolitego narodowo państwa wypędzano i posyłano do obozów. Mysłowice i Zgoda pozostają symbolem brutalności, z jaką prowadzono tę politykę. Politykę, z którą wolna Polska nie dokonała rzetelnego rozliczenia - mówi Jerzy Gorzelik, przewodniczący RAŚ.
Tragedia Górnośląska obejmowała szereg działań o charakterze zbrodniczym wobec cywilnych mieszkańców Górnego Śląska. Rozpoczęła się wraz z wkroczeniem wojsk radzieckich i polskich pod koniec stycznia 1945 r. na terytorium ówczesnej Prowincji Górnośląskiej. Wiązała się z masowymi mordami, gwałtami, grabieżami i dewastacją materialnego dziedzictwa, tworzeniem przyzakładowych obozów pracy oraz obozów koncentracyjnych, a także z deportacjami do Związku Radzieckiego oraz wysiedleniami Ślązaków zweryfikowanych jako Niemcy. Tym działaniom towarzyszyły nadużycia o charakterze materialnym oraz nieuzasadnione aresztowania. Równolegle z wydarzeniami odbywała się skomplikowana akcja osadnicza -określanych eufemistycznie- repatriantów, którzy zostali wypędzeni z Kresów Wschodnich. Górnośląska Tragedia kończy się w 1948 r., kiedy zrealizowano plan wysiedleń oraz zwolniono ostatnich więźniów z obozów będących pod zarządem radzieckim.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Przyłączenie Śląska do Polski było dla Niemców dużą tragedią.