Liczba połączeń kolejowych na trasach Poznań-Frankfurt nad Odrą i Wrocław-Berlin/Hamburg została zmniejszona z powodu m.in. ograniczonego limitu pieniędzy w tegorocznym budżecie na dofinansowanie pasażerskich przewozów kolejowych - poinformował w środę (25 lutego) resort infrastruktury.
Pełnomocnik rządu Niemiec ds. kontaktów z Polską Dietmar Woidke opowiedział się we wtorek za utrzymaniem likwidowanych połączeń kolejowych pomiędzy Niemcami a Polską. Polityk SPD chce poruszyć ten temat podczas konsultacji międzyrządowych. - Regionalne pociągi są ważne dla zrastania się (obu społeczeństw) i muszą nadal kursować - oświadczył Woidke, cytowany przez agencję dpa. Zapowiedział, że temat likwidacji połączeń kolejowych poruszy podczas zaplanowanych na wiosnę polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych.
- W związku z ograniczonym limitem środków w budżecie państwa w 2015 r. na dofinansowanie międzywojewódzkich i międzynarodowych pasażerskich przewozów kolejowych oraz koniecznością zmniejszenia liczby pociągów dofinansowanych z budżetu państwa w ramach umów o świadczenie usług publicznych, redukcją objęte zostały m.in. przewozy wykonywane na trasach Poznań - Frankfurt nad Odrą i Wrocław - Berlin/Hamburg - powiedział PAP rzecznik Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju Piotr Popa.
Jak dodał, w przypadku relacji Frankfurt-Poznań kursy pociągów RegioEkspres zostały przywrócone w wybrane dni tygodni. Zaznaczył, że dodatkowo komunikacja kolejowa pomiędzy miastami zapewniają pociągi międzynarodowe, uruchamiane przez PKP Intercity na zasadach komercyjnych.
Według rzecznika MIR, pociąg kursujący w relacji Wrocław Główny - Berlin Hbf/Hamburg Hbf - Wrocław Główny "cechował się wysokimi kosztami funkcjonowania oraz niską frekwencją (podróżnych)".
Na wniosek PKP Intercity resort wyraził zgodę na zawieszenie przewozów od 14 grudnia ub. r., czyli z wejściem w życie nowego rocznego rozkładu jazdy.
- Strona niemiecka była informowana o planowanym zawieszeniu kursowania pociągu i jego przyczynach. W przyszłości, po poprawie parametrów infrastruktury kolejowej, planuje się realizację połączenia Kraków/Katowice/Wrocław - Berlin przez Zielona Górę - zapowiedział Popa.
Obawy Woidkego podziela polityk niemieckich Zielonych w Parlamencie Europejskim Michael Cramer. - 25 lat po upadku żelaznej kurtyny Polska i Niemcy nie potrafią zapewnić minimalnej oferty ponadgranicznych połączeń kolejowych - podkreślił Cramer, szef komisji transportu w PE.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.