Do celów rekreacyjnych, balneologicznych bądź energetycznych chcą wykorzystać władze Konina (Wielkopolskie) wody geotermalne o rekordowych w skali kraju parametrach. Na miejskiej wyspie Pociejewo dowiercono się do wody o temperaturze blisko 95 stopni C.
Lokalni samorządowcy wierzą, że energia wód geotermalnych może mieć niebagatelny wpływ na rozwój miasta. Mowa jest o parku zdrojowym, tężni, centrum rehabilitacji, ale także o wykorzystaniu gorącej wody do produkcji prądu.
- Pociejewo będzie ekologicznym salonem miasta i regionu. To skarb pod ziemią, który wykorzystamy dla dobra jego mieszkańców - powiedział PAP prezydent miasta Józef Nowicki.
Wiercenia rozpoczęto we wrześniu ub. roku. Odwiert zakończono na głębokości 2660 metrów.
- Parametry wody są rekordowe w skali kraju: temperatura blisko 95 stopni C przy mineralizacji 70 gramów w litrze i dużej wydajności. Wystarczy powiedzieć, że pobliski Uniejów uzyskuje wodę o temperaturze 68 stopni, Toruń 61 stopni, zaś poznańska Malta 42 stopnie C. Wstępne badania fizykochemiczne wykazały, że jest to wysoko zmineralizowana woda typu chlorkowo-sodowego zawierająca duże ilości jonów chlorkowych, sodowych, magnezowych i wapniowych a także szereg mikroelementów. Spełnia ona wszelkie parametry wody leczniczej - powiedział PAP prezes zarządu Geotermia Konin Tadeusz Neczyński.
Jak dodał, wysoka temperatura uzyskanej wody geotermalnej stwarza też możliwości wykorzystania jej w celach energetycznych zarówno do ogrzewania obiektów, jak i przy zastosowaniu najnowocześniejszych technologii do produkcji energii elektrycznej. Według przedstawicieli miasta, byłaby to pierwsza tego typu instalacja w Polsce.
Kierownik Zakładu Hydrogeologii i Ochrony Wód Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. Józef Górski potwierdza, że temperatura wód termalnych w Koninie jest bardzo wysoka w porównaniu z innymi miejscami w kraju.
- Te wody mogą być wykorzystywane do produkcji ciepłej wody użytkowej jak również celów rekreacyjnych czy nawet leczniczych - dodał.
Prof. Górski zwrócił uwagę, że stopień mineralizacji decyduje o możliwości zagospodarowania zużytej wody.
- 70 g w litrze to dość wysoka mineralizacja. Takiej wody nie można zrzucić do rzeki. Trzeba ją z powrotem zatłaczać. Przy tym nieraz występują duże problemy techniczne. Jest to jednak problem do rozwiązania - wytłumaczył ekspert.
Rzecznik prezydenta Konina Piotr Kielin powiedział, że trwa opracowywanie koncepcji wykorzystania wody.
- Zakładamy, że w zagospodarowaniu wyspy Pociejewo uczestniczyć będą oprócz miasta także inwestorzy prywatni, w tym zagraniczni, a najważniejsze źródło finansowania widzimy w funduszach unijnych. Mądre i pełne wykorzystanie gorących wód geotermalnych jest obecnie największym wyzwaniem dla Konina - powiedział Kielin.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.