11 lutego 2015 r. w Głównym Instytucie Górnictwa gościła delegacja z Bośni i Hercegowiny reprezentująca kopalnię Breza należącą do JP Elektroprivreda.
W trakcie spotkania podpisano porozumienie o współpracy handlowo-technicznej, na mocy którego Kopalnia Doświadczalna Barbara Głównego Instytutu Górnictwa będzie realizować dla kopalni Breza testy laboratoryjne materiałów wybuchowych oraz pyłu węglowego w celu klasyfikacji i kategoryzacji wyrobisk i szybów górniczych. Pozwoli to zagranicznemu partnerowi właściwie szacować stan zagrożenia wybuchami pyłu węglowego, co jest niezwykle ważne dla bezpieczeństwa pracujących tam górników.
JP Elektroprivreda to jeden z największych koncernów energetyczno-górniczych na Bałkanach. Partnerzy zagraniczni docenili przede wszystkim kompetencje Głównego Instytutu Górnictwa oraz fakt, że usługi świadczone są przez akredytowane laboratoria. GIG od prawie 90 lat prowadzi specjalistyczne badania w tym zakresie. Rosnąca koncentracja produkcji powoduje zwiększenie intensywności osiadania niebezpiecznego pyłu węglowego w rejonach eksploatacyjnych narzucając celowość bardziej rygorystycznego podejścia do zabezpieczenia wyrobisk.
Ograniczenie występowania niebezpiecznych wydarzeń w górnictwie jest możliwe dzięki systematycznemu wdrażaniu: rezultatów badań naukowych, kompleksowych projektów eksploatacji, progresywnych metod profilaktyki, a także powszechnej świadomości stanu zagrożeń i możliwości wpływania na poprawę bezpieczeństwa przez osoby realizujące, nadzorujące i kontrolujące wykonawstwo robót górniczych. Eksperci GIG są przekonani, że solidarna, stała współpraca nauki i przemysłu powinna skutkować dalszą poprawą stanu bezpieczeństwa pracy w kopalniach polskich i zagranicznych.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.