Szybkiemu rozwojowi infrastruktury drogowej w Polsce musi nadal towarzyszyć poprawa bezpieczeństwa na drogach - powiedziała w piątek (20 lutego) dziennikarzom komisarz UE ds. transportu Violeta Bulc po spotkaniu z minister infrastruktury i rozwoju Marią Wasiak.
- Polska była źle oceniana, jeśli chodzi o bezpieczeństwo na drogach, ale pierwsze oznaki poprawy pokazują naprawdę pozytywny trend. To musi być kontynuowane, bo zaczęliście ze złymi statystykami - zaznaczyła komisarz.
Zapowiedziała, że kolejne statystyki dotyczące bezpieczeństwa na drogach zostaną opublikowane pod koniec marca.
- I zobaczymy, jak Polska wtedy wypadnie. Ogólnie, jest to jeden z tematów, do którego cały czas przywiązujemy wagę i będziemy zachęcać kraje członkowskie do podejmowania bardzo zdecydowanych środków i działań, zwłaszcza te kraje, gdzie statystyki nie są dobre - powiedziała komisarz.
- Ogólnie kładziemy nacisk na koleje, bo są doskonałym środkiem do osiągnięcia dwóch efektów, jeśli chodzi o emisję CO2 i rozwiązywanie problemu zagęszczonego ruchu. Obecnie na poziomie europejskim mamy przesunięcie w stronę projektów kolejowych, na co zwracamy uwagę - zaznaczyła Bulc. Zapowiedziała jednak, że uszanuje podział środków unijnych na infrastrukturę transportową, jaki wynegocjowała Polska: 60 proc. na drogi i 40 proc. na koleje.
- Było duże zainteresowanie UE, żeby Polska kładła większy nacisk na rozwój kolei, mieliśmy więc nadzieję, że 60 proc. funduszy pójdzie na kolej, a tylko 40 proc. na drogi. Wynegocjowaliście to i teraz jest odwrotnie i szanuję to - zapewniła.
Środki na transport są dostępne m.in. w nowym funduszu infrastrukturalnym Connecting Europe Facility (CEF). Komisarz powiedziała, że z zadowoleniem przyjęła wiadomość, że Polska zamierza zgłosić pewne projekty w pierwszym naborze, który kończy się 26 lutego.
Innymi tematami rozmowy komisarz z polską minister była Transeuropejska sieć transportowa (TEN-T) oraz czwarty pakiet kolejowy liberalizujący ten rynek w UE.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.