W czwartek (19 lutego) Krajowa Izba Gospodarcza - największa niezależna organizacja biznesu w Polsce - obchodzi 25-lecie swojego istnienia. KIG zrzesza izby gospodarcze oraz inne organizacje gospodarcze i społeczne, których celem jest wspieranie rozwoju gospodarczego.
- Od początku istnienia misją KIG były działania na rzecz wsparcia innowacyjności i zwiększenia konkurencyjności polskich przedsiębiorstw. Pamiętając o ponad 200-letniej historii samorządu gospodarczego na ziemiach polskich, KIG konsekwentnie podejmuje działania na rzecz przedsiębiorców - powiedział PAP prezes KIG Andrzej Arendarski.
Dodał, że Izba reprezentuje interesy przedsiębiorstw w relacjach z rządem, lokalnymi organami administracji państwowej, a także przedstawia opinie w sprawie projektów nowych uregulowań prawnych z dziedziny życia gospodarczego.
- KIG zabiera głos we wszystkich ważniejszych dyskusjach dotyczących kształtu polskiej gospodarki. W swoich działaniach opiera się na zorganizowanych regionalnych i branżowych środowiskach gospodarczych z całego kraju.
Izba reprezentuje w naszym kraju największą liczbę przedsiębiorców - ponad 150 organizacji biznesowych. Zajmuje się także promowaniem społecznej wrażliwości biznesu.
- Nasze szkolenia i konferencje pomagają przedsiębiorcom wdrażać etyczne standardy. Najwrażliwsze społecznie firmy są nagradzane w programie "Przedsiębiorstwo Fair Play" - podają przedstawiciele Izby.
W ramach przypadającego w tym roku jubileuszu, KIG organizuje w czwartek debatę pt. "Doświadczenie zmienia perspektywę". Głównym jej tematem będzie rola kapitału społecznego tworzonego przez klasę średnią jako podstawowego czynnika rozwoju gospodarki w XXI wieku.
- W debacie wezmą udział Ryszard Florek, Michał Sołowow, Tomasz Misiak, Bartosz Drabikowski oraz Adam Góral. Dyskusja stanowiła będzie ocenę 25-lecia, wyrażoną z perspektywy ludzi, którzy odnieśli sukces gospodarczy w wolnej Polsce - wymienia Arendarski.
Na uroczystości z okazji jubileuszu KIG, poza przedstawicielami biznesu, zostali zaproszeni m.in. politycy, w tym prezydent Bronisław Komorowski, wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński, premier Węgier Viktor Orban, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka, a także byli prezydenci Lech Wałęsa oraz Aleksander Kwaśniewski. Wypowiedziom gości przysłuchiwać się będą przedsiębiorcy z całej Polski, a także wybitni przedstawiciele świata polityki, ekonomii, nauki i mediów. Biznes europejski będzie reprezentowany przez prezesów izb przemysłowo-handlowych z krajów UE.
Powstała w 1990 r. Krajowa Izba Gospodarcza jest członkiem Eurochambres, czyli Stowarzyszenia Europejskich Izb Przemysłowo-Handlowych i Międzynarodowej Izby Handlowej w Paryżu. Izba ma też podpisane umowy o współpracy z większością narodowych izb gospodarczych na świecie. Od 2008 r. wiceprezesem Eurochambres jest Andrzej Arendarski.
KIG działa na rzecz poprawy wizerunku Polski na świecie. "Wiemy, że jeśli Polska będzie postrzegana pozytywnie, to polskie firmy będą miały lepsze szanse na międzynarodowym rynku. Dlatego organizujemy międzynarodowe wystawy naszego kraju podczas Expo (Hanover, Aichi) oraz narodowe ekspozycje naszych przedsiębiorców na całym świecie. Na rzecz wizerunku Polski pracuje Instytut marki Polskiej powołany przez KIG" - informuje KIG.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.