- Jastrzębska Spółka Węglowa poinformowała o wznowieniu dostaw węgla zarówno typu 34, jak i typu 35. W najbliższych dniach oczekujemy stabilizacji transportów ze strony JSW. O rekompensatach w zakresie niezrealizowanych dostaw chcemy z przedstawicielami Jastrzębskiej Spółki Węglowej rozmawiać w najbliższym czasie - przekazała mediom w poniedziałek (16 lutego) Sylwia Winiarek, rzeczniczka prasowa ArcelorMittal Poland.
Jak tłumaczy rzecznika w trakcie trwania protestów i strajków w Jastrzębskiej Spółce Węglowej ArcelorMittal Poland zabezpieczył na potrzeby swoich dwóch koksowni - w Krakowie i Zdzieszowicach - węgiel australijski.
Dostawy z JSW zaspokajają ok. 50 proc. zapotrzebowania ArcelorMittal Poland na węgiel koksowy. Od początku strajku w JSW, czyli od 28 stycznia, do koksowni Grupy dotarły jedynie pojedyncze transporty węgla typu 34, nie było natomiast węgla typu 35. Początkowo posiłkowano się węglem dostarczanym do innych koksowni Grupy, następnie wykorzystano transport węgla z Australii. Zmiana struktury dostaw wymusiła przemodelowanie procesów produkcyjnych, uwzględniające parametry surowca. Sytuacja zagrażała działalności dwóch koksowni - w Zdzieszowicach i w Krakowie, których łączne zdolności produkcyjne przekraczają 4,5 mln t. Wstrzymanie dostaw groziło uszkodzeniem 9 baterii koksowniczych, pracujących w obydwu koksowniach. Perturbacje w dostawach mogły się też odbić na jakości koksu produkowanego przez ArcelorMittal Poland.
Trwający od 28 stycznia strajk w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej został zawieszony 13 lutego, po podpisaniu porozumienia strony społecznej z zarządem. W poniedziałek górnicy wrócili do pracy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.