W gmachu Sejmu Śląskiego w Katowicach (wejście od ul. Ligonia 46) w poniedziałek (16 lutego) otwarto wystawę "Koniec i początek. Rok 1945 na Górnym Śląsku". Jej twórcy to: oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.
Dopełnieniem wystawy i obchodów Tragedii Górnośląskiej była piąta sesja Sejmiku Województwa Śląskiego. Okolicznościowy wykład wygłosił dr hab. Adam Dziurok, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Katowicach, w związku z ogłoszeniem roku 2015 Rokiem Pamięci Ofiar Tragedii Górnośląskiej 1945.
Wystawa przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Katowicach składa się z 20 paneli, które w przystępnej formie, przybliżają realia 1945 r. na Górnym Śląsku. Na poszczególnych planszach ekspozycji obrazowane są wydarzenia historyczne związane m.in. z okupacją niemiecką, zakończeniem działań wojennych oraz wkroczeniem Armii Czerwonej na Górny Śląsk, deportacjami mieszkańców tego regionu do ZSRS, tworzeniem się polskiej administracji, polityką narodowościową (weryfikacja i rehabilitacja), wysiedleniem ludności niemieckiej, funkcjonowaniem systemu obozowego i odbudową życia społeczno-gospodarczego.
Tę historię zilustrowano fotografiami, dokumentami, afiszami i wycinkami prasowymi. Zebrany materiał ikonograficzny pochodzi z placówek muzealnych (Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum w Gliwicach, Muzeum Historii Katowic, Muzeum w Rybniku, Muzeum w Wodzisławiu Śląskim, Muzeum Miejskiego w Zabrzu), Archiwum Państwowego w Katowicach, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Bundesarchiv w Koblencji, Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu oraz z kolekcji osób prywatnych. Autor scenariusza wystawy, przy współpracy Moniki Bortlik-Dźwierzyńskiej, jest Tomasz Gonet. Projekt graficzny wykonała Barbara Lepacka, a konsultantem merytorycznym jest dr hab. Adam Dziurok.
Wystawę będzie można oglądać do 20 lutego 2015 r.
W galerii: tak było. Katowice, 16 lutego 2016 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.