UOKiK poinformował, że wydał zgodę na przejęcie serwisu Nasza Klasa przez Grupę Onet.pl. Jak podano w komunikacie, przeprowadzone postępowanie wykazało, że koncentracja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji.
Główna działalność Grupy Onet.pl polega na prowadzeniu ogólnoinformacyjnego portalu internetowego onet.pl. Ponadto Grupa jest właścicielem innych serwisów, m.in. vod.pl, a także oferuje gry komputerowe online. Nasza Klasa obsługuje serwis społecznościowy o tej samej nazwie. Wśród usług oferowanych użytkownikom są m.in. gry online oraz wideo na żądanie.
Kwota transakcji pozostaje poufna.
Jak podano, UOKiK ustalił, że działalność uczestników koncentracji pokrywa się na krajowych rynkach reklamy internetowej, gier komputerowych oraz VOD (wideo na żądanie). Ich udziały nie są jednak na tyle wysokie, żeby koncentracja mogła wpłynąć negatywnie na stan konkurencji, zwłaszcza, że na tych rynkach działa wielu przedsiębiorców.
Wniosek w tej sprawie wpłynął do UOKiK 11 grudnia zeszłego roku. Zgodnie z przepisami, transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.
Serwis Nasza Klasa (NK) powstał 11 listopada 2006 r. Utworzyli go student informatyki na Uniwersytecie Wrocławskim Maciej Popowicz wraz z Pawłem Olchawą, Michałem Bartoszkiewiczem i Łukaszem Adzińskim. Nazwa portalu nawiązywała do tytułu piosenki Jacka Kaczmarskiego "Nasza klasa". Według danych Megapanel z jesieni 2014 roku, NK skupia miesięcznie ok. 5,2 mln użytkowników. Jego pierwotnym celem było umożliwienie użytkownikom odnalezienia osób ze swoich szkolnych lat i odnowienie z nimi kontaktu. W 2008 r. założyciele sprzedali jakoby za 200 mln zł za 73 proc. udziałów. Wykupił je estoński fundusz Forticom, który potem stworzył spółkę Excolimp zarejestrowaną na Cyprze. We wrześniu 2010 roku spółka Digital Sky Technologies(właściciel Forticomu) sprzedała NK.pl w zamian za 100 proc. udziałów w jej rosyjskim odpowiedniku - serwisie Odnoklassniki.ru. W tym samy czasie 28,7 proc. udziałów w DST nabył południowoafrykański holding Naspers, który w swych aktywach miał m.in. Allegro, Gadu Gadu, Bankier.pl.
Onet swą historią sięga 1996 r. Początkowo nosił nazwę OptimusNet i był raczej katalogiem stron www niż portalem w dzisiejszym tego słowa znaczeniu. Od 2001 r. Onet.pl stał się częścią holdingu ITI. W 2012 r. ponad 75 proc. akcji za prawie miliard złotych kupiła niemiecko-szwajcarska grupa Ringier Axel Springer Polska. W 2013 r. według Alexa Internet Onet.pl była 192. najczęściej otwieraną stroną internetową na świecie oraz 6. w Polsce. Według badań firmy Gemius, Grupa Onetjest liderem wśród polskich serwisów i skupia miesięcznie ok. 15,5 mln internautów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.